Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nechá přezkoumat, jestli byl zásah
policie, při kterém byla před týdnem zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí
poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství, adekvátní. Novinářům to řekl po
jednání vlády. Dodal, že nechce posuzovat vinu či nevinu obviněných, ale jde mu
o přiměřenost zásahu. V souvislosti s policejní akcí vláda padla a nyní úřaduje
v demisi.
Místopředseda ODS Blažek uvedl, že posouzení vypracuje společně s odborníky na ústavní, správní a trestní právo. Hotové by mělo být v řádu týdnů, závěry ministr předloží Parlamentu. "Nejde o posuzováni viny a trestu v té věci.
Je potřeba zkoumat, jestli zásah 400 policistů kvůli třem bývalým poslancům, jedné ženě a dvěma lidem z vojenské kontrarozvědky opravdu odůvodňoval takový zásah ozbrojených sil v budovách vlády a dalších budovách soukromých osob," řekl. Podle Blažka vláda jeho návrh jednomyslně podpořila.
Tiskový odbor ministerstva spravedlnosti následně rozeslal vyjádření, v němž upřesnil, že
ministr prověří přiměřenost i zákonnost zásahu. Zprávu o tom, zda "nebyl učiněn nepřiměřený zásah do základních principů demokratického právního státu", vyhotoví v koordinaci s ministerstvem vnitra.
Ministr chce také nechat přezkoumat, zda bylo v souladu s předpisy policejní odposlouchávání nejbližších spolupracovníků premiéra. Je prý znepokojen tím, že se do médií dostávají fakta z trestních spisů. Požádal prý kvůli tomu i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby učinil taková opatření, která únikům informací zamezí.
Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci. Odmítl tak tvrzení odstupujícího premiéra Petra Nečase, že šlo o teatrální akci. To, že veškeré policejní úkony byly řádně zákonně povoleny, zdůrazňoval už při prvotním informování o zásahu také mluvčí zasahujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.
Policisté z ÚOOZ posílení o členy Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení provedli při akci přes 30 domovních prohlídek. Zasahovali nejen v Praze, ale také ve středních a východních Čechách. Výslechů zadržených a dalších úkonů se účastnilo osm státních zástupců. Následně policie obvinila osm lidí včetně šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. Kvůli trestnímu stíhání své blízké spolupracovnice Nečas v pondělí rezignoval na funkci předsedy vlády.