Bývalá komunistka chce zkoumat totalitní režimy

Domácí
22. 8. 2007 15:31
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoČeský svaz bojovníků za svobodu navrhl za členku rady Ústavu pro studium totalitních režimů bývalou poslankyni za KSČM Jitku Gruntovou. Oznámil to předseda senátní volební komise Josef Pavlata (ODS). Ústav se bude věnovat zkoumání éry komunismu a nacistické okupace. Sedmičlenná rada ústavu má mít na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování i odvolání jeho ředitele.

Gruntová byla poslankyní za KSČM v letech 2002 až 2006, členkou komunistické strany ale nebyla ani před rokem 1989. Opak by její kandidaturu znemožnil. Během působení ve sněmovně byla historička a původní profesí učitelka proti návrhu na odškodnění studentů a učitelů, kteří byli v letech 1948 až 1989 vyloučeni z politických důvodů ze škol. Požadovala naopak příplatek k důchodu pro účastníky protifašistického odboje.

O vzniku ústavu neměla Gruntová valné mínění. V Haló novinách loni 26. května v článku s názvem Jen místo pro další vyvolené a semeniště další nenávisti uvedla, že "vytvoření jakési české podoby slovenského či polského ústavu je zbytečné a nesmyslné", neboť vědeckých a dokumentačních pracovišť je dostatek.

První volba: Petr Žantovský

Senátní volební komise přijímá návrhy už od 1. srpna, za tři týdny dostala pouze dva. Prvním byla nominace novináře Petra Žantovského, kterého navrhlo Masarykovo demokratické hnutí. Žantovský byl v minulosti poradcem Václava Klause jako předsedy sněmovny, na návrh ODS byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Senát by měl členy rady volit v říjnu. Dva vybere z návrhů sněmovny, jednoho z nominací prezidenta Klause. Čtyři zbývající členové rady vzejdou z návrhů sdružení odbojářů nebo politických vězňů či občanských sdružení a společností, které se zabývají zkoumáním historie, archivnictvím, vzděláváním či ochranou lidských práv. Přijímání návrhů skončí nejpozději deset dnů před říjnovou schůzí Senátu.

V radě nebo ve vedoucích funkcích ústavu nebudou moci být lidé, kteří byli členy nebo kandidáty předlistopadové komunistické strany či dokonce StB a bezpečnostních složek bývalého režimu. Kandidáti to budou muset doložit čestným prohlášením a negativním lustračním osvědčením, mají připojit i svůj stručný životopis.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Lidé mají zájem o úsporné bydlení, kroky k němu jich dělá jen desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ