Jako elitní detektiv se Martin Stolín zabýval Václavem Kočkou a jeho známostmi v ruskojazyčném podsvětí. Pak odešel od policie a vrhl se na podnikání. On-line deník TÝDEN.CZ zjistil překvapivou informaci: letos se Stolín objevil v představenstvu firmy z Kočkova impéria.
Málokdo měl v 90. letech takový přehled o rusky mluvících mafiánech v Česku jako Martin Stolín. Na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, jemuž velel Jan Kubice, patřil do skupiny, která měla hlídat nejnebezpečnější mafiány ze zemí bývalého Sovětského svazu.
"Není možné, aby si z té doby Kočku nepamatoval. To jméno tam tenkrát padalo pořád, i když jsme jim nikdy nic nedokázali," vzpomíná jeden z tehdejších Stolínových kolegů, který si nepřál být jmenován.
ČTĚTE TAKÉ: Kočkův vrah: Je mi líto mé oběti i sebe
Uplynulo deset let, Stolín mezitím přešel na policejní prezidium a od ministra vnitra Stanislava Grosse přijal vyznamenání "Policista roku 2001". Letos v květnu se bývalý elitní policista stal členem představenstva akciové společnosti Prostor, která patří klanu Kočků a jejíž provozovna na pražském Výstavišti nedávno lehla popelem.
Známost přes inzerát
Jan Kočka, bratr zvražděného Václava, trvá na tom, že místo ve firmě nebylo odměnou za prokázané služby. Stolína prý v době, kdy působil u policie, vůbec neznal. Seznámili se údajně až letos - přes inzerát. "Poprvé jsem ho viděl, když přinesl dotazník, že by chtěl u nás pracovat. Měl tam napsané tři vysoké školy a řekl mi: Jsem bývalý policista, vadí vám to? Já odpověděl, že ne, a tak jsme si plácli," vypráví Kočka junior.
Bylo by zvláštní, kdyby Kočkovým Stolínova policejní minulost vadila. Coby společník Andreje Korpliakova, kterého tajné služby evidují na seznamech mafiánů a policie ho hledá kvůli dvojnásobné vraždě, by Kočka určitě ocenil informace o tom, co všechno policie ví. Přesto prý nic takového od svého obchodního partnera nechtěl. „Mě nic z těchto informací nezajímá, je to jedna velká bublina," tvrdí Kočka.
ČTĚTE TAKÉ: Kočkův pohřeb: kočár s rakví způsobil dopravní kolaps
Co vedlo Kočkovy ke spolupráci s bývalým policistou, je celkem pochopitelné. Proč se do toho pustil bývalý detektiv, zůstává záhadou. Reakci jeho samotného se zjistit nepodařilo. Kolegové z ÚOOZ však nebyli překvapení, že jejich bývalý kolega přešel na druhou stranu barikády.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek a Kočka: jak šéf ČSSD bránil kolotočáře
"Jednou, když už od nás odešel na policejní prezidium, jsme ho zachytili na odposlechu, jak o našich chystaných akcích mluví s protistranou," vzpomíná bývalý důstojník z Kubiceho útvaru. Prezidium, které tehdy varovali, se tím ale nevzrušovalo. A platí to i dnes. "Zákon příslušníkovi ukládá zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby. Tato povinnost trvá i po skončení služebního poměru," reagoval na dotaz mluvčí policejního prezidia Jan Melša.
Ve stopách Žákovce
Stolín není první elitní detektiv, který se po odchodu od police obrátil na své bývalé protihráče. Inspekce ministra vnitra už v minulosti prověřovala, zda Tomáši Pitrovi nepomáhal jeho společník Luděk Žákovec, a to ještě v dobách, kdy ho měl coby důstojník ÚOOZ "na starosti". Žádné důkazy však nenašla.
Kočkovi dnes tvrdí, že se Stolínem už skoncovali, přesněji řečeno že ho vyhodili. Ovšem v představenstvu firmy Prostor jméno Stolín figuruje dál. "Ukázalo se, že je neschopný," říká Kočka. "Navíc si založil vlastní firmu, která začala podnikat v té samé oblasti. Zeptali jsme se ho, jestli to myslí vážně - a pak jsme ho vyhodili," dodává.
Foto: Karel Šanda