Bývalý Lachnitův poradce jde do vězení
12.03.2007 17:38
Nejvyšší soud (NS) potvrdil šestiletý trest vězení za zpronevěru a podvody, jichž se dopustil Zdeněk Munzar, bývalý externí poradce sociálnědemokratického ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita. Zároveň NS znovu otevřel případ Munzarova údajného komplice Aleše Chána, jehož stíhání loni zastavil Vrchní soud v Praze. Proti tomu protestovala nejvyšší státní zástupkyně a NS jí vyhověl. Chánovi hrozí pětileté vězení.
Munzar v dovolání proti šestiletému rozsudku všechna obvinění popřel a obecným soudům adresoval sérii výtek. Podle trestního senátu Nejvyššího soudu s předsedou Jindřichem Urbánkem je však dovolání "zjevně neopodstatněné", a proto bylo odmítnuto. Rozhodnutí zveřejnil NS na svých internetových stránkách.
Munzar byl odsouzen za to, že opakovaně okrádal společnost Hawle Armatury, kterou pět let spoluvlastnil a řídil. Podle obžaloby si několikrát vyplatil mnohonásobně vyšší odměnu, než na jakou měl nárok. Soud vypočítal neoprávněně vyplacenou částku na více než milion korun. Sám se sebou také uzavíral smlouvy na činnosti, které byl povinen vykonávat z titulu své funkce jednatele.
V roce 1996 Munzar dokonce z peněz společnosti zaplatil dovolenou pro celou svou rodinu v Izraeli za téměř 400 tisíc korun. Tvrdil, že šlo o služební cestu, na níž chtěl navázat styky s ruskými emigranty a přes ně se pak pokusit expandovat do Běloruska a na Ukrajinu. Munzar také podle soudu v jednom měsíci dvanáctkrát neoprávněně vybral peníze z firemního trezoru, celkem 2,5 milionu korun.
Dále byl Munzar odsouzen za to, že uzavřel tři fiktivní faktury na neexistující plnění s firmou Mad Aleše Chána. Firma Mad vyfakturovala přes pět milionů korun za činnosti, které ani neměla v předmětu podnikání. Chán byl za tento podvod Krajským soudem v Praze nepravomocně odsouzen k pětiletému vězení. Vrchní soud ale loni dospěl k závěru, že Chán se dopustil pouze nápomoci ke zpronevěře. Čin však prý byl promlčen, a tak stíhání zastavil. Rozhodnutí Vrchního soudu bylo podle nejvyšší státní zástupkyně i Nejvyššího soudu chybné, a Chán se tak před soud vrátí.
Když policie prověřovala spojení Munzar - Chán, narazila na dalšího kdysi vlivného muže ČSSD - šéfa poradců premiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa. Zajímala se především o fakturu na dva miliony korun, které byly z Hawle Armatury převedeny na Šloufovu firmu Pro Sanum. Vyšetřovatelka však nakonec nezjistila nic, za co by mohla Šloufa stíhat.
Součástí rozhodnutí Nejvyššího soudu je i kritika formulace rozsudku Vrchního soudu. Soud totiž uvedl, že jsou mu "známy signály" o paralelním trestním řízení. Podle NS patří tato fráze do "hantýrky řady českých politiků, kteří neustále vysílají a přijímají signály o všem možném". "Takové slovní obraty nepatří do odůvodnění soudního rozhodnutí a Vrchní soud v Praze by se jich měl napříště vyvarovat," stojí v rozhodnutí NS.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.