Kostlivců plná skříň
Bývalý ministr obrany je spíš mistrem armádních průšvihů
12.11.2010 10:24
Dalšímu armádnímu maléru čelí exministr obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták. Bývalý velvyslanec Spojených států v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss jej v Mladé frontě Dnes obvinil, že v únoru 2008 po něm coby tehdejší náměstek ministryně obrany chtěl miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Barták nařčení odmítl, ale... Není to poprvé, co je jeho jméno dáváno do souvislosti se zakázkami, jež provází podezření z korupce.
O jaké průšvihy konkrétně jde? Za prvé: obrněné transportéry Pandur. Vláda Jiřího Paroubka v roce 2006 rozhodla o nákupu 199 strojů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun. Koncem roku 2007 ale kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr.
O půl roku později ale Topolánkova vláda rozhodla o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouvu na dodávku vozidel podepsal loni na jaře Barták, tehdy ještě jako náměstek. Už tehdy média poukazovala na to, že cena byla neúměrně vysoká.
Letos v létě začala policie nákup transportérů vyšetřovat kvůli podezření z korupce, na něž upozornila MfD, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery firmy Steyr. Na pořízených videozáznamech mluvili manažeři o zákulisních dohodách a provizích, které museli za dodávku transportérů přislíbit. Podle listu je mezi politiky, jejichž jména zmínili, také Barták.
Nebyly to jen pandury
Za druhé: transportní letadla Casa-295M. Loni v dubnu vláda schválila pořízení čtyř španělských transportních letadel Casa C-295M. Součástí kontraktu za 3,5 miliardy korun měla být výměna jednoho z letadel za pět bitevníků L-159 vyřazených z užívání českého letectva. Letos v červenci Španělé Česku vzkázali, že nemají o L-159 zájem.
Ministerstvo obrany vybralo letouny Casa bez řádného tendru. Kvůli výběru letadel žene Evropská komise Česko k evropskému soudu. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Kontrakt byl podepsán loni 7. května, tedy den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Bartáka do ministerské funkce. Za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem údajně stál Bartákův poradce Jan Fulík, kterého Barták později jmenoval svým náměstkem a kterého nedávno nový ministr Alexandr Vondra odvolal.
Ve hře je EU
Za třetí: obrněná vozidla Iveco. Podle týdeníku Respekt komisaři EU začali prověřovat nákup 90 obrněných vozidel Iveco pro českou armádu. Češi vozidla nakoupili v prosinci loňského roku. Obrana vedená tehdejším ministrem Bartákem plánovala společný nákup se Slováky, díky čemuž se vyhnula nutnosti vypsat výběrové řízení.
Slovenská strana ale žádné obrněnce nekoupila. Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun (podle tisku značně předražené) uzavřelo ministerstvo obrany loni v prosinci. Vozidla v několika verzích mají být dodána v letech 2010 až 2013.
Za čtvrté: obrněné vozy Dingo. Rovněž bez výběrového řízení armáda v letech 2007 a 2008 nakoupila 19 německých obrněnců Dingo, které i s doplňky vyšly na téměř tři čtvrtě miliardy korun. Obchod byl kritizován mimo jiné proto, že armáda měla údajně možnost vybrat levnější a kvalitnější stroje a navíc za Dinga údajně zaplatila víc než například Německo. Podle MF Dnes v tomto případě naznačil bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, že za obchodem stojí někdejší ministr Barták.
A za páté: obchody s firmou MPI Group. Letos v květnu napsaly Hospodářské noviny, že poté, co Barták nastoupil na ministerstvo obrany, začala s armádou ve velkém obchodovat firma jeho známého zbrojaře Michala Smrže MPI Group. Podle HN dodala po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže. Co dodat? Exministr Barták zdá se být mistrem, či snad velmistrem armádních průšvihů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.