Někdejší Velký čaroděj, tedy vůdce rasistické organizace Ku-klux-klan by do Česka měl dorazit na konci ledna. Jeho návštěvu znovu organizuje Filip Vávra, který bývá spojován se zakázanou organizací Národní odpor. Policie bude v pohotovosti.
První návštěva Davida Duka v Česku v dubnu skončila jeho zatčením a vyhoštěním. A to jen několik hodin po jeho příjezdu. Policisté ho vinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Teď se do Česka chystá znovu.
Podle Vávry, známé postavy ultrapravicové scény, který jeho návštěvu připravuje, nejspíše dorazí někdy v druhé polovině ledna. Přesné datum dosud není známé.
Žádá satisfakci
"Důvody, proč chce přijet do České republiky, jsou dva. Zaprvé, bude požadovat od státu nějakou satisfakci kvůli zadržení a obvinění, které bylo úplně bez důkazů. Zadruhé, znepokojilo ho, že zhruba polovina lidí, která ho tu v dubnu viděla, je ve vězení," přiblížil on-line deníku TÝDEN.CZ důvod Dukovi návštěvy Filip Vávra. O jaké vyrovnání bývalému šéfovi Ku-klux-klanu půjde, však Vávra nechtěl prozradit.
Policisté Dukovi v příjezdu bránit nebudou. Na to, co tu bude dělat, si však posvítí. "V příjezdu mu zabránit nemůžeme. Pokud ovšem skutečně dorazí, tak budeme určitě monitorovat, jestli jeho aktivity nejsou protiprávní," říká mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.
Při své dubnové návštěvě měl Duke přednášet studentům Univerzity Karlovy. Jenže vedení školy vystoupení zatrhlo. Jeho příznivci, hlavně z řad extrémní pravice, mu proto naplánovali další přednášky v Praze a Brně. Na ty nakonec nedošlo, protože jej policie zadržela.
Tentokrát prý své názory známý popírač holocaustu veřejně projevovat nejspíše nebude. "On prostě přijede, a co se bude dít, to se ještě uvidí. Je možné, že ho policie znovu sebere, což by bylo jedině dobře, protože to bude takové symbolické," říká Vávra.
Druhý Mein Kampf
Kritici Dukovi vyčítají, že k jeho dílu vzhlížejí stoupenci nacismu jako k jedné z "biblí". Ředitel americké Ligy proti pomluvám Abraham Foxman označil Mé probuzení za "menší vydání Hitlerova Mein Kampfu". Miroslav Mareš, odborník na extremismus, však vidí jeho nebezpečnost trochu odlišně.
"Není to tak, že by kniha zcela otevřeně vybízela k rasismu, přesto je pro antisemity či neonacisty velmi atraktivní. Představuje tendenci adaptovat více jejich myšlenky do současné společnosti," řekl před první návštěvou Duka Mareš.
K TÉMATU: Státní zástupkyně zastavila stíhání Duka kvůli knize
Bývalého vůdce Ku-klux-klanu Duka sebrala policie
Jeho slova potvrzují i statistiky prodejnosti. Na pultech tuzemských knihkupectví je kniha k sehnání teprve necelý týden, přesto jde podle majitele nakladatelství Kontingent Lukáše Jirotky na dračku.
Foto: profimedia.cz, Jan Schejbal