Car-sharing: Praha bude jednat s prvními zájemci
08.03.2007 07:00 Původní zpráva
Hlavní město by se do dvou let mohlo dočkat služby známé po celém světě jako car-sharing. Zjednodušeně řečeno, jde o společné vlastnictví aut. „Car-sharing nebude provozovat a zavádět Praha. Město však může pomoci vytvořit podmínky k jejímu fungování,“ vysvětluje pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ). Podle informací, které získal TÝDEN.CZ, by první jednání s případnými zájemci měla na magistrátu proběhnout během příštího týdne.
Aniž by byl člověk vlastníkem automobilu, může ho spoluvlastnit s jinými lidmi a přitom se nemusí strat o jeho koupi a následně o další věci spojené s užíváním jako je povinné ručení, pojištění či servisní kontroly. Klient platí pouze paušální poplatek plus dobu, po kterou měl vozidlo zapůjčené, a najeté kilometry. Ani to však nemusí být pravidlem. Například firma Flexcar, provozující tuto službu v několika městech v USA, má v měsíční platbě zahrnuto půjčovné a benzin do určité vzdálenosti.
Přestože je tato služba u nás teprve „v plenkách“, některé firmy už o provozování car-sharingu projevily zájem. Jednou z nich je společnost Car Club. „Vzhledem k tomu, že se naše firma zabývá dopravní obslužností, určitě by nás tato služba zajímala,“ potvrdil TÝDNU.CZ obchodní ředitel Antonín Pokorný. Dalším zájemcem je firma Etanol Energy.
„Car-sharing se jednoznačně vyplatí lidem, kteří najedou ročně méně než 10 až 15 tisíc kilometrů,“ říká Michaela Valentová z Ústavu pro ekopolitiku. Podle radního Štěpánka je v hlavním městě takových lidí dost. „Půjčovat si auto v rámci tohoto systému znamená najezdit méně kilometrů, protože ho nepoužívám ke každému nesmyslu, ale s rozmyslem. Navíc nebudou po silnicích jezdit staré herky, které znečišťují životní prostředí,“ dodává Štěpánek.
Stejně jako jiná velká města, i Praha se potýká se záplavou automobilů a zároveň tak náporem na parkovací místa. Proč tedy zavádět službu, která zdánlivě jejich počet ještě zvýší? „Mojí ambicí je do systému dopravy vklidu zabudovat i car-sharing. Nejedná se přitom o parkovací místa navíc. Nápor na ně ze zkušenosti ze zahraničí totiž ubude,“ říká Štěpánek. Pro firmu, která se rozhodne tuto službu provozovat, je nejobtížnější sehnat právě parkovací místa. Radní Petr Štěpánek navrhuje dvě možnosti, konkrétní podoba však podle něj vyplyne až z jednání se zájemci. „Jestli jako město pronajmeme konkrétní parkovací plochu nebo vezmeme danou firmu jako účastníka takzvaných modrých zón, to zatím nevím,“ říká. Pro společnosti provozující car-sharing je samozřejmě výhodné, aby bylo auto lidem k dispozici poblíž jejich místa bydliště, pracoviště nebo alespoň v návaznoszi na další veřejnou dopravu.
V některých městech funguje tato služba dokonce jako součást předplatného na veřejnou dopravu. V Brémách slouží car-sharing jako doplněk městské hromadné dopravy tam, kde není možné služeb veřejné dopravy využít. „Za Dopravním podnikem hlavního města jsme byli zhruba před rokem. Oni sami neměli chuť něco takového rozjíždět,“ říká Michaela Valentová. Tisková mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová její slova potvrzuje.
O tom, že by expandovala na pražský trh, uvažuje i firma Greenwheels, která tento trend rozšířila z Německa do dalších zemí. „Určitě by to byla šance, jak překonat rizikové začátky, i když by vozový park ovládali vlastně na dálku,“ říká Valentová. To, jakým způsobem začít tuto službu provozovat, je jedním z klíčových problémů. Průzkumy, které by ukazovaly zájem lidí, v současné době nejsou. V řadě zahraničních měst rostlo povědomí o car-sharingu díky menším, uzavřenějším skupinám lidí, kteří vytvořili nejprve družstvo nebo společenství vlastníků. Se vzrůstajícím zájmem pak vznikaly firmy s větším vozovým parkem. „Ze zahraničních zkušeností víme, jak tato služba funguje. Proto si myslím, že počáteční fázi, tedy tu družstevní, můžeme vynechat,“ domnívá se Štěpánek. Michaela Valentová je však opačného názoru. „Netvrdila bych, že je možné ji přeskočit,“ říká.
Otázkou zatím zůstávají také ceny půjčovného. Například půjčení Opelu Corsa u firmy Greenwheels stojí ve špičce 3 eura na hodinu, ve večerních a nočních hodinách pouze 1 euro. Za jeden ujetý kilometr je účtováno 0,15 eur. Půjčení vozu na 24 hodin přijde zákazníky u firmy Cambio v Brémách na 22 až 32 euro a za ujetý kilometr zaplatí od 0,17 do 0,40 euro za kilometr. U car-sharingové společnosti StattAuto v Kielu se hodinová sazba v noci neplatí, ve dne se pohybuje od 1,60 do 3,40 euro podle typu vozidla a za ujetý kilomter účtují od 0,17 až po 0,29 euro. Stejně tak se u různých společností liší měsíční poplatky. „Předpokládám, že s tím přijde firma, například autopůjčovna, a že se to rozjede jako jakýkoliv jiný byznys. To znamená, že za rok, za dva by to mohlo být realizovatelné,“ doufá radní Petr Štěpánek.
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.