Čech, který na základně v USA způsobil poplach, neobviněn

Domácí
22. 4. 2015 11:11
Picatinny Arsenal.
Picatinny Arsenal.

Český občan, který minulý pátek za dosud nevyjasněných okolností vyvolal u vojenského zařízení ve Spojených státech bombový poplach, zatím nečelí žádnému obvinění z trestného činu. V úterý pozdě večer to podle portálu nj.com oznámil mluvčí vojenského zařízení Timothy Rider. Čechovi, který mezitím ve vazbě čeká na imigrační soud, nicméně hrozí vyhoštění, neboť se prokázal propadlými doklady.

Podle Ridera dostal 46letý Čech blokovou pokutu, neboť měl prošlou registraci vozu a nepředložil řidičský průkaz. Dodal, že to jsou dopravní přestupky a ne činy, kvůli kterým by bylo možné vznést trestní obvinění. Je ale možné očekávat, že v souvislosti s incidentem muž obviněn být může.

Čech v pátek přijel k vojenskému závodu Picatinny Arsenal ve státě New Jersey, který je zaměřen na vývoj konvenčních zbraní. Se svým osobním vozem u brány pro nákladní auta u ostrahy vyvolal podezření, což vyústilo v bombový poplach a rozsáhlou evakuaci zhruba pěti tisíc lidí. Žádné trhaviny ve voze pyrotechnici nenašli. Podle nepotvrzených informací byl vůz přetížen a byly v něm kanystry, dráty a bedny s nářadím, což ostraha vyhodnotila jako možnou hrozbu.

Ingrid Parkerová, která je vojenským zástupcem v závodu Picatinny Arsenal, již dříve uvedla, že muž měl prošlý pas. Newyorský generální konzul Martin Dvořák v úterý řekl, že podle záznamů českého konzulátu pas prošlý není, má ale zřejmě propadlé americké vízum. Zatím oficiálně není známo, s jakým úmyslem se muž chtěl do areálu dostat.

Čecha, jehož zadržela imigrační policie, nyní čeká slyšení u imigračního soudu, který bude projednávat jeho možné vyhoštění. Podle Dvořáka by se soud mohl konat zhruba za dva týdny.

Nově se podle nj.com ukázalo, že Picatinny Arsenal byl v pátek evakuován zřejmě vůbec poprvé ve své 135leté historii. Patrick Owens, který se zabývá historií areálu, nenašel podle Ridera žádnou dřívější zmínku o bezpečnostním vyklizení. Své bádání ale skončil v roce 1926, kdy po zásahu bleskem explodovalo skladiště s trhavinou TNT. To se ale událo mimo pracovní den.

Páteční bezpečnostní zásah byl podle amerických médií rozsáhlý, vedle evakuace byly uzavřeny i okolní silnice včetně přilehlé mezistátní dálnice. Na místě zasahovala řada bezpečnostních složek, mimo jiné tovární pyrotechnická jednotka, pyrotechnická jednotka úřadu okresního šerifa, pyrotechnici Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), zdravotní záchranáři, hasiči nebo policie státu New Jersey.

Autor: ČTK Foto: Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ