Čech střežil hromadu klů za stamiliony. Pak ji spálili

Domácí
1. 5. 2015 08:30
Pálení sloních klů v centru hlavního města Republiky Kongo Brazzaville.
Pálení sloních klů v centru hlavního města Republiky Kongo Brazzaville.

V hlavním městě Republiky Kongo v rámci boje proti pytláctví spálili veřejně několik tun sloních klů v hodnotě několika stovek milionů korun. Na akci se podílel i Čech Arthur F. Sniegon, který se zapojil do ochrany slonů přímo v Africe.

Nejprve prezident republiky Denis Sassou Nguesso spolu s čadským prezidentem Indrissem Débym Itnou zažehli společně hranici se slonovinou. Stalo se tak u příležitosti vrcholící konference v Brazzaville, jejímž tématem je ochrana africké fauny a boj s pytláctvím. Státníci zapálili menší část slonoviny přímo před budovou parlamentu, kde se konference konala.

Pálení slonoviny."Přítomnost čadského prezidenta měla symbolizovat jeho odhodlání podporovat boj proti ničení divoké přírody na každé úrovni a v každém regionu a následuje poté, kdy on sám zažehnul před rokem 1,1 tuny čadské slonoviny v národním parku Zakouma," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ český cestovatel a ochránce přírody Arthur F. Sniegon, který například před časem dělal policejní volavku a jako fiktivní zájemce o slonovinu pomohl detektivům přímo na černém kontinentu dopadnout překupníky s kly.

Tentokrát hořela větší hromada surové i zpracované slonoviny - celkem 4,6 tuny, z nichž naprostou většinu tvořily celé či nařezané kly slonů pralesních, kteří na území Konga žijí. Tato slonovina byla z větší části zabavena pytlákům či překupníkům.
Sniegon i tentokrát pomáhal. "Střežili jsme po celou noc a den slonovinu a pomáhali s organizací pálení. Snažili jsme se zamezit velkému zmatku a potenciálním krádežím slonoviny předtím, než byla zničena," sdělil Sniegon přímo z Afriky.

Loni zveřejněná studie ukázala na dramatický 65procentní pokles počtu pralesních slonů v Konžské pánvi. Vinni jsou právě pytláci a překupníci, kteří slonovinu vyvážejí zejména do Číny, Thajska nebo Vietnamu. V Africe umírá pod palbou pytláků jeden slon každých patnáct minut a hrozí, že pokud se situace nezlepší, mohou být sloni ve volné přírodě už za deset let na úplném pokraji vyhubení.

Sloní kly připravené k podpálení.Cena za kilogram slonoviny na koncovém trhu v Asii se blíží třem tisícům dolarů, takže hodnota spálených klů v Republice Kongo přesáhla 340 milionů korun. Stává se přitom, že díky rozsáhlé korupci v Republice Kongo už jednou zabavená slonovina opět "zmizí" a dostane se na černý trh. Proto je spálení ideálním řešením, jak zamezit zneužívání klů. Zároveň jde o symbolické odmítnutí jakékoli tolerance vůči pytlákům a překupníkům.

Naftali Honig, koordinátorka neziskové organizace PALF, která se už sedm let pokouší v Kongu potírat černý obchod se slonovinou a jinými zvířaty, věří, že po spálení zabavených klů budou následovat i kroky přímo v terénu a že se brzy podaří odhalit a dopadnout velké nelegální pašerácké gangy se slonovinou.

Česká republika má zásob slonoviny jen málo, ale loni zničila ve Dvoře Králové rohovinu ohrožených nosorožců. S odhalováním nelegálního obchodu se slonovinou a dalšími artefakty a zvířaty pomáhá přímo v Africe také český pes, který byl k tomuto účelu speciálně vycvičen. Pražská zoo zase pomáhá s ochranou goril a například strážcům Biosférické rezervace Dja v Kamerunu poslala vybavení do terénu včetně satelitního telefonu, dalekohledů nebo stanů a pláštěnek.

Zoo přímo v Africe pořádá rovněž vzdělávací programy na ochranu goril. Letos spustila už třetí ročník akce s názvem Toulavý autobus, který sváží kamerunské děti, aby lépe poznaly gorily a další zvířata.

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ