Co mají společného poslanec David Rath a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier? Oba se chtějí ukázat v ulicích Židovského Města, protože odsuzují záměr neonacistů projít touto čtvrtí v den výročí křišťálové noci. Proti pravicovým extremistům hodlají protestovat i desítky dalších osobností veřejného života.
Německý ministr se na místě protinacistických demonstrací projde v rámci plánované procházky s českým šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem, podle něhož znamenají chystané protesty „o důvod více", aby výlet po městě vedl právě Josefovem.
K TÉMATU: Jít, či nejít v sobotu do centra? Rady si odporují; Pochod neonacistů: Policie tají své plány
Kdo řekl, že se zúčastní akcí proti neonacistům |
ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda |
Své odhodlání vyjádřit nesouhlas s postoji extremistů zveřejnila v médiích i celá řada dalších osobností (viz box Kdo řekl, že se zúčastní akcí proti neonacistům). Pro politiky může být tato mediálně sledovaná akce příležitostí získat politický kapitál a vylepšit svůj obraz u novinářů, myslí si politolog Miroslav Mareš.
„Je celkem jednoduché vymezit se morálně proti neonacismu, protože je široce odsuzován napříč společností," vysvětluje politolog. Navíc se politik, který jednorázově vystoupí na podobné demonstraci, nemusí ani bát útoků ze strany pravicových extremistů. „Na místě je bude chránit policie a odvetnými akcemi by byl ohrožen jen politik, který by proti neonacistům vystupoval dlouhodobě. Žádná takto výrazně profilovaná osobnost ale v české politice není," dodává Mareš.
Někdo veřejně, jiný inkognito
Někteří z těch, kdo svou účast na demonstraci oznámili, ale nyní ztratili svou jistotu. Například Vlastimil Tlustý se měl dostavit se šesti poslanci ze své stranické platformy. „K účasti jsem kolegy vyzval, ale neřídím je, takže nevím, kolik jich přijde," řekl na dotaz serveru TÝDEN.CZ Tlustý.
Oproti tomu poslanci ČSSD, kteří chtěli pochodu neonacistů původně bránit vlastními těly a poslaneckou imunitou, stále hlásí nejméně šestičlennou výpravu, kterou doplní ještě Mladí sociální demokraté. „Ve třináct hodin je schůzka v Lidovém domě, tam se naplánuje přesná trasa pochodu a to, ke které z protestních akcí se připojíme," vysvětluje mluvčí strany Květa Kočová.
Desítky dalších politiků i umělců jsou v tomto směru zdrženlivější, což dokládá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát. „Tito lidé nás oslovují jako občané, a ne jménem své funkce, takže by si asi nepřáli, abychom jejich jména zveřejnili," vysvětluje. „Myslím si, že jsou motivováni tím, aby se na shromáždění nestali hvězdami, i když si jich média na místě samozřejmě všimnou a budou o jejich účasti referovat," domnívá se politolog Mareš.
Ilustrační foto: profimedia.cz, ČTK