V bohnické psychiatrické léčebně v pátek končí noční poradna a lůžkové oddělení centra krizové intervence (CKI). Ředitel léčebny Ivan David vysvětluje omezení provozu finanční ztrátovostí zařízení, jež poskytuje první pomoc při akutní psychické tísni. Jeho rozhodnutí schválilo ministerstvo zdravotnictví, ale nesouhlasí s ním skupina psychiatrů, kteří v CKI pracovali.
Ředitel David ve čtvrtek odvolal vedoucí lékařku centra Irenu Sgallovou. Ta v minulých dnech označila chystané omezení provozu za "v podstatě zánik krizového centra v podobě, v jaké fungovalo". Na její pozici prozatím nebyl nikdo jmenován. Prázdninový provoz se bude podle Davida řešit provizorně, nový lékař nahradí Sgallovou v centru zřejmě na podzim. Bývalá vedoucí v léčebně zůstává, ale na jiném pracovišti.
K tématu: Blázinec na slovo vzatý a Ředitel léčebny odmítá diskutovat o krizovém centru
Centrum krizové intervence vzniklo na půdě bohnické léčebny před šestnácti lety. Podle bývalého ředitele léčebny Zdeňka Bašného má mít centrum především preventivní charakter, může totiž zachytit duševní problémy v počátku. Například přes linku důvěry tak psychiatr pomoc poskytne i lidem, kteří by léčebnu nikdy nevyhledali a jejich stav by se časem zhoršil.
Ředitel Ivan David argumentuje ztrátovostí zařízení. "Obslužnost těch osmi lůžek je pouze 27 procent," řekl. Léčebnu jeho provoz stojí 5,5 milionu korun ročně, zdravotní pojišťovny pokryjí pouze dva miliony, dodal. Ministerstvo zdravotnictví Davidův postup schválilo.
Svůj nesouhlas naopak vyjádřili psychiatři, kteří s CKI spolupracovali, a lidé ze sdružení pro rozvoj péče o duševní zdraví. "Budeme se snažit o situaci ještě jednat s ministerstvem zdravotnictví," řekla jeho ředitelka Barbora Wenigová.
Lidé v psychické tísni se mohou 24 hodin denně dovolat na linku důvěry zařízení RIAPS, které poskytuje služby stejného charakteru jako CKI, financované je však magistrátem. "Omezení provozu bohnického krizového centra na osm hodin denně náš provoz určitě ovlivní," řekla vedoucí zařízení RIAPS Gabriela Šivicová. Linku obsluhuje pouze jeden člověk, už dnes je přetížená. Situaci podle ní zhorší i ukončení provozu SOS linky provozované křesťanskou diakonií, k němuž v současnosti také dochází.
Častými klienty RIAPS jsou lidé, kteří se rozhodnou odbornou pomoc využít poprvé v životě. Například v důsledku traumatického zážitku, třeba úmrtí v rodině. Do zařízení RIAPS přišlo v roce 2006 celkem 7748 klientů, z toho 1589 vyhledalo takovou pomoc poprvé v životě. Měsíčně linka důvěry RIAPS obslouží 1000 lidí, 150 z hovorů připadá na "prvokontakty".
Foto: Robert Sedmík