Pokud ztratíte občanský průkaz nebo do něj budete potřebovat zapsat nové údaje, budete si muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ministerstvo vnitra totiž plánuje, že zdvojnásobí taxu za vydání nové občanky, pokud ji budete potřebovat dříve než půl roku před ukončením její platnosti. Kromě toho plánuje i nové správní poplatky.
V současnosti se za vydání nového občanského průkazu, pokud je poškozený, zničený, ztracený, odcizený nebo obsahuje neoprávněně provedené zápisy, platí na úřadě sto korun. "Nízký správní poplatek občany nemotivuje chránit občanský průkaz před zničením, poškozením a ztrátou. Opakovaná výroba občanských průkazů finančně zatěžuje státní rozpočet a pracovně i správní úřady," míní ale ministerstvo. Proto navrhuje novou výši poplatku na dvě stě korun.
Kromě toho hodlá úřad zavést zcela nový poplatek, a to za změny provedené z osobních důvodů nebo z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti do občanského průkazu. Uvedený správní poplatek byl zrušen novelou zákona o správních poplatcích v roce 2009, kdy se předpokládalo, že se nadále nebude údaj o titulu nebo vědecké hodnosti do občanského průkazu zapisovat. "V rámci legislativního procesu se však možnost zápisu vrátila, avšak správní poplatek již zaveden nebyl," odůvodňuje ministerstvo změnu.
Kromě toho ovšem hodlá ministerstvo zavést i stokorunový poplatek za přihlašování či odhlášení místa trvalého pobytu. Lidé to totiž podle něj zneužívají.
Chystaných změn je daleko více, některé z nich se týkají například vydávání cestovních pasů. V současnosti si je totiž lidé mohou vyzvednout pouze na úřadě v místě svého trvalého pobytu. To komplikuje situaci mnoha osobám, které pracují mimo místo svého trvalého bydliště a musí kvůli tomu brát dovolenou a často cestovat i stovky kilometrů daleko. Nově by si o pas mohli zažádat a vyzvednout jej na kterémkoli obecním úřadě, který doklady vydává. Nově by mělo být možné obdržet plnohodnotný pas s biometrickými údaji ve zkráceném řízení do šesti dnů od podání žádosti namísto současných patnácti.
Novely příslušných zákonů jsou v současnosti v připomínkovém řízení. Ještě je musí schválit vláda a parlament.