Černá neděle ODS po volbách. <span>Odejde Topolánek</span> už dnes?

Domácí
26. 10. 2008 16:55
Odejde Mirek Topolánek, nebo zůstane?
Odejde Mirek Topolánek, nebo zůstane?

Přemysl Sobotka přijíždí na grémium.V Kramářově vile večer nebude moc veselo. Vedení ODS tam bude řešit téma dost pochmurné, a sice propad své strany v krajských a senátních volbách. Výsledkem schůzky může být podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ i to, že premiér Mirek Topolánek uvolní křeslo předsedy ODS. Sám dal najevo, že za určitých podmínek je to ochoten udělat.

V sídle českých premiérů se večer sejde nejužší vedení, aby rozebralo důvody volebního debaklu občanských demokratů. Řeč však přijde i na otázku, která visí už týden ve vzduchu: smete volební porážka Mirka Topolánka z funkce předsedy ODS? Jeho vnitrostraničtí oponenti, především Pavel Bém, dávají vinu za neúspěch ve volbách právě premiérovi. A z Hradu je v tom mocně podporuje čestný předseda ODS Václav Klaus.

ČTĚTE TAKÉ: Noční politické manévry. ODS hledala cestu z krize

"Voliči řekli, že chtějí změnit styl politiky, chtějí ubrat arogance, chtějí mít pocit, že se jich to týká více, a to se mi zdá, že řekli docela jasně," komentoval prezident výsledky voleb. A pražský primátor Pavel Bém, který společně se středočeským hejtmanem Bendlem reprezentuje vnitrostranickou opozici, si opatrně chystal půdu už v sobotu. "Dostal jsem nějakých dvacet třicet esemesek, které vybízejí k okamžitému svolání mimořádného kongresu. Je to jedno z témat, o kterém se budeme na grémiu bavit," řekl Bém.

Přežiju, nebo odejdu

Reakce špiček ODS na premiérovo prohlášení

Petr Bendl, místopředseda ODS

"Takové gesto Mirka Topolánka vítám. Myslím si, že už by neměl kandidovat na předsedu, personální změny ve vedení ODS jsou nutné a stejně tak i rekonstrukce vlády. Myslím, že by tento krok mohl vést ke zklidnění situace uvnitř ODS."

 

Ivan Langer, místopředseda ODS

"Je to velmi konstruktivní krok. Ty tři podmínky, za kterých je Mirek Topolánek ochoten nekandidovat na předsedu, jsou zároveň základními otázkami, kterými bychom se měli zabývat na kongresu. Ono nestačí říkat jestli, Petr nebo Pavel, my se musíme bavit o tom, co kdo nabídne a kam stranu povede."

 

Přemysl Sobotka, předseda Senátu

"Je to jeho prohlášení, jestli zklidní tu vyhrocenou situaci uvnitř ODS, to nelze předem odhadnout. Záleží, s jakými strategiemi přijdou ostatní."

 

Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS

"Rozhodně nepřicházím s žádnou výzvou na odstupování kohokoliv."

 

Petr Gandalovič, místopředseda ODS

"ODS musí projít hlubší změnou, a o tom se právě budeme bavit. Jdu tam s hotovým názorem, ale ten nebudu sdělovat vám."

Topolánek pod sílícím tlakem zevnitř strany sám dal najevo, že funkci klidně opustí. Ale má podmínku. V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že by to udělal tehdy, kdyby se v ODS objevila osobnost, která by prosazovala program liberálně konzervativní středopravicové strany s masovou podporou, jednotu ODS a trojkoaliční vládu. Například Pavel Bém stoupencem tohoto projektu nikdy nebyl.

"Jsem si jist, že ODS má šanci zvítězit v příštích volbách pouze za splnění všech tří těchto podmínek. Pokud se objeví osobnost, která bude garantovat jejich splnění, jsem v takovém případě připraven nekandidovat a podpořit ji ve volbě nového předsedy ODS," oznámil Topolánek. Kongres strany, kde se bude volit nové vedení, bude v prosinci. Topolánek dává najevo ochotu odejít z vedení ODS, ale v čele vlády hodlá zůstat.

Slova předsedy ODS je možné vykládat oběma způsoby: jak přežít v politice, ale i jak z ní odejít.

Večer se rozhodnout nemusí

Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se v Kramářově vile ujme aktivity sám Topolánek, který je připraven funkci dobrovolně opustit. A není vyloučeno, že svou rezignaci už po jednání grémia veřejně ohlásí. "Nějak na výsledky voleb zareagovat musí a není nač čekat," říká občanský demokrat, který je se situací dobře obeznámen.

CELÉ PROHLÁŠENÍ MIRKA TOPOLÁNKA SI PŘEČTĚTE ZDE

Záleží i na tom, jak se v Kramářově vile debata o prohraných volbách vyvine. Ne všichni občanští demokraté z nejužšího vedení si myslí, že by měl jejich šéf tlaku oponentů ustupovat. "Budu mu tento krok velmi rozmlouvat," řekl místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer. Na blížícím se kongresu ODS musí dát stejně všichni členové vedení své posty k dispozici - jejich mandát totiž vyprší.

Petr Bendl před začátkem grémia, kde ODS hodnotí situaci po volbách.O tom, že by se výsledky voleb měly odrazit ve vedení ODS, jsou přesvědčeni i Topolánkovi příznivci. Spoluodpovědnosti se nezříká ani místopředseda ODS Petr Nečas, podle něj by se však stejně měli cítit všichni členové grémia ODS. "Nelíbilo by se mi, kdyby se vytvořila jakási linka, která by měla oddělit ty, kteří odpovědnost nesou a přiznávají ji, a ty, kteří se tváří, že ji nenesou," řekl Nečas. Ve vedení ODS totiž už nyní sedí lidé, kteří se z prohry ODS v volbách mohou snažit vytěžit nové funkce: například 1. místopředseda Pavel Bém či Petr Bendl. Ten druhý si činí nároky na Topolánkovo křeslo předsedy veřejně, Bém zatím jen pokoutně.

Do kongresu času dost

První náznak, že se ve vedení občanských demokratů chystá změna, přišel už v sobotu od Topolánka. "Budu se teď muset rozhodnout, jestli budu kandidovat a obhajovat post předsedy ODS na kongresu," řekl v reakci na výsledky voleb do Senátu.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Klaus: Volby byly referendem o Topolánkovi

Pokud se rozhodne odejít z funkce už dnes a přenechat do kongresu vedení strany 1. místopředsedovi Pavlu Bémovi, má ještě dost času na shánění podpory v regionech. Volební kongres ODS je naplánován na 5. prosince a Mirek Topolánek pak může před delegáty znovu předstoupit jako kandidát na předsedu strany. Možná i proto se Pavel Bém snaží, aby byl kongres svolán jako "mimořádný" na dřívější termín.

Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ