Na Jadran bez masa a mléčných výrobků. S netradičním zákazem přišlo chorvatské ministerstvo zemědělství. Turistům mířícím do země zapověděli dovoz masa a mléka a výrobků z těchto surovin. Ostrá vlna kritiky však přiměla tamější úřady po několika dnech couvnout a nařízení pro členské státy EU zrušit.
Budeme pracovat zase o pár měsíců déle. Důchodový věk, jenž u nás dosud patří k nejnižším v Evropě, se navýší. Sněmovna totiž schválila novelu, která zavádí odchod do penze až v 65 letech. Platit by mohla začít po roce 2030. Matkám dvou a více dětí výhody zůstávají; rentiérkami se stanou v 62 až 64 letech.
ČTĚTE TAKÉ: Do důchodu v 65 letech, odhlasovali poslanci
Jadran: český paštikář boří zákazy v dovozu jídla
Prezident Václav Klaus udělil milost Emilu Novotnému, jenž byl v roce 1995 odsouzen v Thajsku za pašování heroinu k 50 letům vězení. Od roku 2004 si Novotný odpykával trest v Česku. Klaus, jenž před devíti lety ještě jako ministerský předseda Novotného navštívil v thajském vězení, přihlédl prý především k nelidským podmínkám v tamějších žalářích. Novotný si tak za mřížemi odseděl celkem 13 let, z toho čtyři ve své vlasti. Společně s ním byl převezen zpět do Česka i jeho „pašující kolega" Radek Hanykovics. Ten však loni v lednu zemřel.
ČTĚTE TAKÉ: Pašerák Novotný dostal milost. Už je na svobodě
Hodinovou stávku si jako výstrahu pro kabinet premiéra Mirka Topolánka přichystali odboráři. Do protestu se zapojilo více než milion lidí, práci však na celých šedesát minut přerušila jen zhruba třetina z nich. Topolánek kontroval, že to nejsou reformy, co ohrožuje zemi, ale naopak jejich nedostatek. Jedním z hlavních důvodů stávky byl návrh novely zákoníku práce, který připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
ČTĚTE TAKÉ: Odboráři blokovali pražskou magistrálu balíky slámy
Zákonodárci předvedli každoroční „majetkový striptýz": v přiznáních svých příjmů odtajnili, že si kromě u bank půjčují miliony korun od rodiny či spřátelených byznysmenů. Například ministr dopravy Aleš Řebíček, jenž bez váhání zaplatil účet za dovolenou s premiérem Topolánkem na Sardinii, splácí bývalému společníkovi z firmy Viamont Vladimíru Myšíkovi sedm set tisíc korun prostřednictvím splátkového kalendáře.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Za let na Sardinii jsem Řebíčkovi zaplatil
Úřady jsou neschopné, pořádek zajistíme my! S tímto poselstvím se členové extremistické Národní gardy vrhli na ochranu jedné z karlovarských základních škol. Tamější žáky měly okrádat dětské romské gangy, které žijí v nedaleké ubytovně Drahomíra. A protože policie dostatečně nezakročila, vyhlásili gardisté, že berou spravedlnost do svých rukou.
ČTETE TAKÉ: Národní garda chce hlídat u základní školy
Jeden ze zdejších „ďáblových advokátů" Jiří Teryngel, mezi jehož prominentní klienty se řadí například uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, bývalý majitel Poldi Kladno Vladimír Stehlík, byznysmen Viktor Kožený či někdejší šéf IPB Jiřího Tesař s náměstkem Liborem Procházkou, skončil ve vazbě. Protikorupční policie jej podezřívá z více než stomilionového daňového úniku. Teryngel namítá, že obvinění je vykonstruované.
ČTĚTE TAKÉ: Advokát mocných Teryngel jde do vazby
Život devítiletého Jakuba Šimánka končil v mukách. Antonín Novák jej znásilnil a zavraždil. Slovenský pedofil měl ve své vlasti nastoupit na léčení, jenže se mu úspěšně vyhýbal. Úřady jej dokonce nechaly prchnout do Česka, kde obtěžoval postupně nejméně desítku chlapců. Slovenští politici pro něj žádají přísný trest, Novákovi hrozí i doživotí. Premiér Robert Fico například uvedl, že „smrt by pro něj byla vykoupením v porovnání s tím, co ho může čekat ve vězení".
ČTĚTE TAKÉ: Slovenský pedofil osahával dalších deset chlapců
Foto: archiv TÝDNE