Uplynulých třiadvacet hodin bylo pro Martina Červíčka "zkouškou dospělosti". Když ho před půl rokem policejní prezident Oldřich Martinů prosadil na místo šéfa pražské policie, kritizoval jej zástup odpůrců v čele s primátorem hlavního města Pavlem Bémem, že je na takový post nezkušený. Červíčkova odpověď přišla nyní: při policejních manévrech roku obstál.
"Ujistil jsem se, že pražský sbor tvoří samí profesionálové," pochvaluje si Červíček v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Ještě vás večer čekají nějaké dozvuky summitu?
Ne, zhruba v šest hodin jsme veškerá opatření ukončili. Jsem pyšný, jak úspěšně jsme to zvládli. Může za to výtečná příprava, kvalitní posily z jiných krajů a dobrá spolupráce s útvarem, který zajišťoval ochranu ústavních činitelů. Byli jsme také v nepřetržitém kontaktu s magistrátem. Všichni do posledního detailu splnili, co měli nařízeno.
Nahrálo vám, že bylo v ulicích nasazeno téměř trojnásobek policistů ve srovnání s předchozí návštěvou amerického prezidenta Bushe?
Já si nemyslím, že bychom nasadili tolik mužů. Postupovali jsme podobně jako při srovnatelných akcích. Soustředili jsme se zejména na dílčí opatření v okolí Hradu a hotelu Hilton. Důležité bylo ukočírovat dopravu.
Neobávali jste se, že do Česka dorazí radikálové, kteří protestovali předtím ve Štrasburku?
Obavy jsme samozřejmě měli. Zprávy ze špionážních služeb ale hovořily o tom, že se k nám nechystají. Trochu nám to tím ulehčili, jinak bychom to museli řešit nějakou přípravou na poslední chvíli.
Na klidném průběhu jste se podílel i vy sám. Před Kongresovým centrem jste vystoupil před demonstranty a uklidňoval je. Jak vás to napadlo?
Byl to požadavek z jejich strany, chtěli hovořit s velitelem policie. A já vím, že mojí rolí není jen uplatňovat se při řízení týmu, ale pomáhat ve všech směrech.
Co vám běželo hlavou, když jste k nim mířil?
Měl jsem v týlu své lidi, takže jsem se nebál. Zkrátka jsem jim sdělil stanovisko policie, proč nemohou postupovat směrem na Kongresové centrum.
A jak jste to zdůvodnil?
Řekl jsem, že prostor Kongresového centra byl na tento týden vládou vyhlášený jako chráněný prostor, kam mají přístup pouze akreditovaní hosté. Oni to přijali.
Cítíte se jako jeden z "vítězů" summitu?
Tak bych to neřekl. Mám ale z odvedené práce velmi dobrý dojem. Jsem spokojený.
Foto: Lucie Pařízková