<span>Češi a Američané</span> se dohodli: Budeme víc spolupracovat

Domácí
5. 9. 2008 17:48
O modernizaci leteckého parku ve Washingtonu nediskutovali.
O modernizaci leteckého parku ve Washingtonu nediskutovali.

O modernizaci leteckého parku ve Washingtonu nediskutovali.Česko bude s USA více než dosud kooperovat v zahraničních misích armády, v oblasti výměny informací, včetně protiraketové obrany, nebo ve vědě a výzkumu. Vyplývá to z takzvané Deklarace strategické spolupráce, o které ve Washingtonu v těchto dnech vyjednávala česká diplomatická a armádní delegace.

Telefonicky z USA o výsledcích jednání informoval náměstek ministryně obrany Martin Barták s tím, že oba státy budou muset ještě dokument podepsat na vysoké politické úrovni.

Barták uvedl, že Češi v USA nediskutovali o pomoci Washingtonu při modernizaci českého vojenského leteckého dopravního parku. "V žádném případě jsme nehovořili o modernizaci současného vojenského letectva," řekl Barták. Podle něj je v současnosti na stole pouze možnost týkající se provozování letounů Hercules. Zatím však podle Bartáka není jasné, jaký bude další osud nabídky. "Musíme ji zvážit," podotkl.

Česko podle něj totiž v současnosti hledá možnosti, jak zabezpečit taktickou přepravu materiálu do misí. Vojsko počítá s tím, že by dopravu měly zajišťovat čtyři malé transportní letouny a dva střední, mezí které patří i Hercules. V současnosti Češi využívají mimo jiné mezinárodní přepravní kapacity nebo dva armádní airbusy. Připravuje se také nákup několika dopravních letadel španělské firmy CASA.

Česko jako člen NATO má jednotky v Kosovu, Afghánistánu i v Iráku. Podle Bartáka by Američané v misích měli Česko podpořit především materiálně. Češi by také měli získat větší možnost účastnit se amerických vzdělávacích kurzů.

Česko podporuje boj USA v Afghánistánu.Barták znovu odmítl interpretaci, že by vyjednávání týkající se například letadel mělo přímou souvislost s tím, že Američané chtějí v Česku postavit protiraketový radar. "Není to něco za něco," konstatoval. Strategický dialog s USA nicméně vláda navázala poté, co souhlasila s kontroverzním plánem nechat v Česku postavit radar. Ten má USA i spojence chránit před možným útokem ze zemí jako je Írán. Radar může být v Česku postaven až poté, co záměr posvětí parlament. Souhlas je v současnosti nejistý.

ČTĚTE TAKÉ: Američané míří do Brd. Smlouva o radaru podepsána

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar v pátek z Washingtonu také řekl, že vybrané vědecké a výzkumné projekty, které Česko nabízí Spojeným státům k financování, jsou v poslední fázi schvalování. Podle něj také do Česka na podzim přijede několik amerických expertů, kteří budou sondovat další možnosti spolupráce a navštíví několik vědeckých pracovišť.

Spolupráce USA a Česka ve vojenské oblasti v posledních dnech narůstá. Americký koncern Honeywell International podepsal dohodu se státním podnikem Letecké opravny Malešice o zajišťování servisu a oprav vrtulníků Mi-8 a Mi-17 ruské výroby, kterými je vybavena i česká armáda. Firma bude moci na základě dohody opravovat všechny tyto ruské stroje na světě.

ČTĚTE TAKÉ: Další nehoda Čechů v Lógaru: vůz zasáhla bomba

Foto: ČTK, Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ