Češi dýchají <span>znečištěný vzduch,</span> uvádí Bursík ve zprávě

Domácí
15. 10. 2008 21:29
S narůstající dopravou roste i množství emisí z dopravy.
S narůstající dopravou roste i množství emisí z dopravy.

Kvalita vody se narozdíl od kvality ovzduší zlepšuje, říká Bursík.Vláda schválila zprávu o stavu životního prostředí v roce 2007, podle které hlavním problémem v Česku zůstává znečištěné ovzduší. Novináře o tom informoval ministr životního prostředí Martin Bursík. Narůstá množství emisí z dopravy, na zdraví obyvatel se podepisují také stále vysoké emise z energetiky a průmyslu.

Podle Bursíka se ale po stagnaci v letech 2005 a 2006 životní prostředí v Česku začíná opět mírně zlepšovat. Ministr doplnil, že klesá i znečištění povrchových a podzemních vod. "Stoupá jakost vody," uvedl. Podle něj také klesá energetická náročnost ekonomiky. "Je to modernizace průmyslu," podotknul Bursík s tím, že se mimo jiné rozšiřuje podíl obnovitelných zdrojů energie.

Díky mírné zimě a dobrým rozptylovým podmínkám se loni sice kvalita ovzduší v Česku meziročně zlepšila, plocha území se zhoršenou kvalitou ovzduší z hlediska lidského zdraví se zmenšila z 29 procent v roce 2006 na 6,3 procenta v roce 2007, i na tomto území ale žije třetina populace země.

ČTĚTE TAKÉ: Největším ekologickým problémem Česka zůstávají emise

Dle odhadů v roce 2007 produkce skleníkových plynů opět narostla."Toto zlepšení bylo ovlivněno příznivým průběhem meteorologických podmínek v roce 2007. Problematickým regionem z hlediska kvality ovzduší nadále zůstává Moravskoslezský kraj," uvádí souhrn pravidelné zprávy. Z dat o množství jemných prachových částic ve městech lze podle zprávy odhadnout, že jejich emise zavinily loni o 2,4 procenta vyšší úmrtnost. V místech s nejvyššími koncentracemi polyaromatických uhlovodíků onemocní podle odhadů rakovinou na 1000 obyvatel o jednoho člověka víc než v čistším prostředí. Na třetinu vzrostl vinou špatného ovzduší počet alergických dětí.

Zpráva také konstatuje, že emise skleníkových plynů po strmém poklesu v úvodu 90. let dále neklesají, v posledních letech dokonce zaznamenaly mírný nárůst. Strmě rostou hlavně emise z mobilních zdrojů, které v roce 2006 dosáhly 13 procent celkových emisí. Emise skleníkových plynů v ČR patří mezi nejvyšší v Evropě, činí 14,5 tuny na jednoho obyvatele. Průměr evropské sedmadvacítky je o čtyři tuny nižší.

ČTĚTE TAKÉ: Růst emisí oxidu uhličitého se nezpomaluje. Naopak

Data za rok 2007 ještě nejsou plně k dispozici, podle dokumentu ale nepřinesou optimističtější zprávy. Podle předběžných odhadů produkce nejvýznamnějšího skleníkového plynu - oxidu uhličitého - loni opět narostla, a to o téměř čtyři procenta, což představuje šest milionů tun. Za čtyřmi miliony tun emisí oxidu uhličitého stojí podle zprávy veřejná energetika, zbývající nárůst pochází z dopravy a průmyslové výroby. Oproti roku 2006 přibylo emisí oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého, první z nich se vážou na výrobu elektrické energie, druhé souvisejí s výrobou železa a oceli.

Foto: ČTK, Robert Sedmík

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ