O diskriminaci v Česku je přesvědčeno zhruba devět z deseti mladých lidí ve věku 15 až 29 let, z toho 92 procent žen a 86 procent mužů. Nejčastějším důvodem diskriminace je pak podle nich rasa a etnikum. "Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Ipsos Tandor," informovala Kateřina Dušková z Gender Studies.
Rasu a etnikum považují za nejčastější důvod diskriminace tři čtvrtiny mladých lidí. Na druhém místě je to pohlaví (43 procent). O diskriminaci kvůli pohlaví je přesvědčena téměř polovina žen a 36 procent mužů.
Co se týče míst, kde k diskriminaci dochází, na prvním místě se u 52 procent lidí umístilo zaměstnání. Opět častěji si to myslí ženy (57 procent) než muži (46 procent). O diskriminaci na pracovním trhu někdy slyšelo 85 procent mladých respondentů. Ženy si jsou také výrazně častěji než muži vědomi diskriminace související s odchodem z mateřské dovolené. Diskriminaci na pracovním trhu si s tím spojuje 17 procent žen a jen osm procent mužů.
Ženy také častěji než muži vnímají diskriminaci kvůli pohlaví v platové oblasti. Vysvětluje si ji takto 11 procent žen a pět procent mužů. Muži i ženy se ale velmi podobně staví k tématu diskriminace kvůli věku. Pod pojmem diskriminace na pracovním trhu si představí 13 procent mladých lidí (14 procent žen a 12 procent mužů), že zaměstnavatel raději přijme mladšího než staršího uchazeče.
Osobní zkušenost? Dívky vedouOsobní zkušenost s diskriminací kvůli pohlaví prý již zažilo 40 procent dívek a deset procent chlapců.
O sladění osobního a pracovního života uvažují častěji starší respondenti než mladší a opět více ženy (58 procent) než muži (46 procent). V budoucnu by mělo zájem o částečný úvazek 32 procent žen a 15 procent mužů. Z výzkumu také vyplývá, že muži stále dávají přednost tradičnímu modelu rodiny, kde jsou považováni za živitele. Naopak ženy mají více tendenci k rovnocennému rozdělení rolí - jak v práci, tak i doma.
Téměř polovina mužů vůbec neplánuje zůstat s dítětem doma, ženy naopak preferují strávit s dítětem doma spíše delší dobu, nejčastěji tři roky. Pozitivní zjištění podle Gender Studies je, že 35 procent mužů vůbec uvažuje o možnosti zůstat s dítětem doma. Průzkumu, který pro Gender Studies vypracovala společnost Ipsos Tandor, se zúčastnilo 1539 respondentů ve věku 15 až 29 let.
Ilustrační foto: Petra Mášová, profimedia.cz