Obchod s chráněnými živočichy a rostlinami v zemích EU sílí. A stále častěji je cílem vzácných zásilek i Česko. Kromě organizované sítě pašeráků se na dovozu podílejí i turisté; přivézt si suvenýr z dovolené je ale může přijít draho.
Měla to být vzpomínka na pobyt v jihovýchodní Asii. Žlutý trs korálů, který si turistka z Opavska vezla před několika týdny z Barmy, však zůstal na letišti; chráněný exemplář zabavili celníci. „Šlo o trsy tvrdých korálů z řádu větevníků. Žena k nim nedoložila povolení, proto o ně přišla,“ konstatuje mluvčí ostravské celní správy Karel Moškoř. Turistce za nepovolený dovoz hrozí pokuta až do dvou set tisíc korun.
Vzácná zvířata či rostliny chráněné mezinárodní úmluvou známé pod zkratkou CITES se snaží hraniční kontrolou provézt davy cestujících. Někteří si chráněný druh pořídí nevědomky jako památku na exotickou cizinu, jiní v tom vidí šanci k výhodnému obchodu. Celníci ročně vypátrají desítky případů pašování vzácných exemplářů. Specialisté na jejich odhalování se domnívají, že i tak zabrání sotva desetině nelegálních dovozů na naše území. „Nápor lidí na letištích je obrovský. Navíc způsoby, jak projít přes kontrolu, jsou pořád rafinovanější,“ připouští vedoucí oddělení CITES České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.
Na rozdíl od západních evropských zemí v Česku obchod s chráněnými tvory stále kvete. Úda
Oproti dřívějším zvyklostem je porušování úmluvy CITES rozloženo do celého roku. Na dovolenou do Thajska či Karibiku se vydávají čeští turisté i v zimě. Z tamějších pobytů si nejčastěji vozí korály, lastury či plazy naložené v alkoholu; tyto exempláře sice spadají do mírnější kategorie stupně ohrožení, přesto za ně hrozí pokuta v řádech tisíců korun. Pokud však někdo pašuje exempláře z nejpřísněji chráněné skupiny, je to trestný čin. A za ten může být potrestán až osmiletým vězením. Do této kategorie se řadí třeba lidoopi, delfíni, mořská želva kareta či některé druhy orchidejí.
Právě na neznalost pravidel pro přepravu orchide
Foto: archiv, Petra Mášová