Průzkum
Češi méně věří soudům, naopak si polepšily církve
17.04.2015 17:10
Za posledního půl roku výrazně klesla důvěra Čechů v soudy. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Nejvíce lidé stále věří armádě a nejméně církvím, ale důvěra v církve v poslední době postupně roste.
Centrum zjišťovalo důvěru ve vybrané instituce veřejného života. Vysoko se drží již řadu let armáda. Od roku 2001 jí věří více než polovina obyvatel Česka. Při předchozím průzkumu loni v září se po prudkém růstu dokonce dostala na rekordních 70 procent. Nyní armádě důvěra poklesla na 64 procent, ale i přesto je stále pro Čechy nejdůvěryhodnější veřejnou institucí. Těsně za armádou je policie s 59 procenty a rádia s 58, i když policisté a rozhlas také zaznamenali od loňska mírný pokles.
Výrazně se od minulého roku zmenšila důvěra lidí v soudy. Při průzkumu v září 2014 jim věřilo 61 procent, kdežto nyní již pouze 51 procent. CVVM možné příčiny propadu nekomentovalo, ale v období od posledního průzkumu se například objevily spory o výpočet platů soudců. Nejvyšší soud v kauze jedné brněnské soudkyně rozhodl, že stát stanovoval soudcovské platy chybně a musí plat dorovnat. Na základě verdiktu tedy stát soudcům zpětně vyplatí 1,2 miliardy korun.
Důvěra klesla rovněž u médií, odborů či neziskových organizací, ale pouze v řádu jednotek procentních bodů. Z médií jsou pro Čechy dlouhodobě nejdůvěryhodnější rádia, kterým nyní věří 58 procent lidí. Televizím v průzkumu vyjádřilo důvěru 50 procent a tisku 44 procent dotázaných. Neziskovým organizacím věří 45 procent Čechů a odborům 41 procent. CVVM od roku 2013 zjišťuje i důvěru lidí v internet, která letos stejně jako loni dosáhla 49 procent.
Těsně pod 50 procenty skončily i banky, kterým ale v posledních dvou letech důvěra roste. Letos podobně jako loni tak podíl lidí věřících bankám mírně přesáhl podíl těch, kteří bankovním institucím nevěří. V minulosti přitom po dlouhá léta nedůvěra až na krátkodobé výkyvy výrazně převažovala. Zvláště vysoká byla v 90. letech, a v roce 2000, kdy přišel krach Investiční a poštovní banky, dosáhla dokonce 80 procent. Až od roku 2009 se začaly podíly důvěry a nedůvěry postupně srovnávat.
Na poslední příčce žebříčku důvěry je s výrazným odstupem na všechny ostatní zmiňované instituce církev. V posledních letech se ale důvěra v církev pomalu zvyšuje. Výrazně se propadla v roce 2012, když zákonodárci projednávali církevní restituce, tedy vrácení církevního majetku zabaveného státem za komunistické totality. Tehdy důvěra v církev klesla z téměř 30 procent na 20. Od roku 2013 však opět stoupá a v současnosti dosáhla 26 procent.
Průzkum provádělo CVVM v období od 2. do 9. března. Zúčastnilo se ho 1045 obyvatel České republiky starších 15 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.