Češi na internetu schvalovali terorismus. Jde po nich policie

Domácí
16. 3. 2019 12:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Všechny aktivity, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, policie pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení, uvedl dnes na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jakékoliv podněcování nenávisti považuje vedení ministerstva i policejního sboru za nepřijatelné.

Policejní prezident Jan Švejdar zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti. "Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen," napsal na twitteru šéf policejního sboru. Kriminalita se přesouvá do kyberprostoru a policie je připravena reagovat, dodal.

Ještě předtím šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Hamáčka, aby policii dal podnět k prošetření závažných trestných činů, ke kterým podle něj dochází na sociálních sítích schvalováním teroristického útoku na Novém Zélandu. "Zastavme tu stoku dřív, než se v ní utopíme," dodal opoziční politik.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 49 lidí a další jsou v kritickém stavu. K útoku se přihlásil australský pravicový radikál, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Čin v pátek odsoudili čeští vládní i opoziční politici. Někteří přitom zdůraznili, že až k takovým činům může vést šíření strachu a nenávisti.

Policie už stíhá autory některých nenávistných komentářů na internetu. Například za výroky, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy z teplické základní školy, policisté obvinili tři lidi. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Diskutující v komentářích k fotce třídy navrhovali poslat prvňáčky do plynu nebo do třídy hodit granát.

Policejní prezident Švejdar v sobotu připomněl, že kriminalita v kyberprostoru každým rokem roste. Zatímco v roce 2011 zaznamenali kriminalisté 1500 trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu, loni už jich bylo téměř 7000. Největší meziroční nárůst byl registrován v oblasti mravnostních trestných činů. "V oblasti násilných a nenávistných projevů byly evidovány různé formy extrémních projevů na sociálních sítích, komunikačních platformách nebo na diskusních chatech zpravodajských serverů. Přibývá i tzv. hoaxů, tedy poplašných zpráv, které bývají spojeny i s phishingovými útoky," uvedla policie na webu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Christopher Katsarov

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ