Češi pomohou při zemětřesení, hladoví Somálci je nedojímají

Domácí
21. 8. 2011 11:03
Češi hladovějícím Somálcům příliš nepomáhají (ilustrační foto).
Češi hladovějícím Somálcům příliš nepomáhají (ilustrační foto).

V zemích Afrického rohu je hladomorem ohroženo kolem 12 milionů lidí. Pokud se nezvýší humanitární pomoc, může zde podle odhadů zemřít hlady 400 tisíc dětí. Čechům se však zatím příliš pomáhat nechce. Podle humanitárních organizací nemají z médií dostatek informací.

Společnost Člověk v tísni zatím vybrala asi 11 milionů korun. "Pomoc je samozřejmě potřeba větší, je to záležitost na léta dopředu," říká její mluvčí Tomáš Urban. Zatím podle něj přispívají spíše stálí dárci. "Ostatní lidé buď nemají informace, protože Somálsko není vidět ve zprávách, nebo se nedokážou vžít do situace lidí, kteří žijí daleko a v jiné kultuře. Afrika je obecně brána jako vzdálenější kontinent, je to hodně o empatii," usuzuje.

Organizace za zaslané peníze zajistí nejzákladnější zdravotní péči, příbytky, jídlo, vodu a sanitaci, v dalších letech pak budou její programy nastaveny tak, aby se o sebe Somálci už mohli postarat sami. Pro představu: za 200 korun je možné zajistit jídlo pro jednu osobu na celý měsíc.

Jak pomoci?

Člověk v tísni

konto: 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
ADRA
konto: 4028 4028/0300, var. symbol 392
DMS: DMS ADRA na číslo 87777
(30 Kč)
Charita ČR
konto: 55660022/0800, var. symbol - Somálsko: 103
Etiopie: 146
DMS: DMS CHARITACR na číslo 87777 (30 Kč)
UNICEF
konto: 11771177/0300, var. symbol 800
DMS: DMS UNICEF na číslo 87777
Český červený kříž
konto: 222826/5500, var. symbol 111

Somálsko a další země takzvaného Afrického rohu sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let. Potravinovou pomoc v Somálsku potřebuje podle OSN více než 3,2 milionu lidí, tedy asi polovina obyvatel. Poskytování pomoci je však v postižených somálských oblastech obtížné. Jih a centrální části země ovládají radikální islamisté a velká část humanitární pomoci je rozkrádána.

Turecký premiér Erdogan ve středu kritizoval Západ za jeho údajnou lhostejnost v celé věci. "Pokud řídíte luxusní vůz, měli byste být dost velkorysí k lidem, kteří trpí hladem," řekl Erdogan na konferenci Organizace islámské spolupráce (OIC). "Doufám, že úsilí OIC pohne spícím svědomím. Doufáme, že západní svět, který se rád chlubí svým příjmem na hlavu, projeví Somálsku podporu," řekl premiér.

Podle Martiny Šmídtové, tiskové mluvčí organizace ADRA, která pomoc rovněž zajišťuje, Češi ochotni pomoci jsou. "Nikdy bych neřekla, že Češi nechtějí pomáhat, nicméně problematika Afrického rohu se netěší pozornosti médií, takže informace se k lidem nedostanou a výsledný ohlas není takový, jaký by mohl být," tvrdí. Celkem organizace zatím vybrala 1,7 milionu korun.

Kromě malé informovanosti si Šmídtová nižší zájem vysvětluje samotným charakterem celé krize. "Zatímco při zemětřeseních nebo vlnách tsunami jde vždy o šok, v tomto případě jde o dlouhodobou krizi, takže veřejnost nemusí pomoc vnímat jako tak akutní," dodává.Podle odhadů může zemřít hlady 400 tisíc dětí.

Rekordní suma byla dosud vybrána po ostře sledovaném tsunami v jihovýchodní Asii v roce 2004. Jen ADRA tehdy vybrala 124 milionů korun. Celkově Češi na charitu přispívají stále více. Oblíbili si především dárcovské SMS, jichž letos jen do začátku srpna poslali 830 tisíc. Nepotvrzují se tak spekulace, že by Češi kvůli finančním potížím přispívali na humanitární pomoc méně.

Kromě humanitárních organizací poskytla peníze i česká vláda, do oblasti putovalo pět milionů korun. Pomoc ve výši více než 160 milionů dolarů slíbila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), OSN pak odděleně rozhodla o humanitární pomoci pro Africký roh ve výši 105 milionů dolarů. Spojené státy poskytly 560 milionů dolarů a pomoci se snaží i africké země - například Tanzanie přislíbila Somálsku 300 tun kukuřice.

Autor: - bro - Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ