Češi se <span>chystají za Krejčířem.</span> Vyslechnou jej tentokrát?

Domácí
26. 7. 2009 15:12
Radovan Krejčíř se svou manželkou pózoval pro kalendář.
Radovan Krejčíř se svou manželkou pózoval pro kalendář.

Ze své vily v Černošicích uprchl Krejčíř v roce 2005.V úterý se má v Jihoafrické republice odehrát další pokus o výslech Radovana Krejčíře. Uprchlý podnikatel, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, má tentokrát vypovídat jako svědek v kauze únosu a smrti jiného podnikatele. Jeho výslech byl na programu již koncem května, Krejčíř se však tehdy omluvil pro nemoc.

Jihoafrické úřady také opakovaně zadržely Julia Kramariče, advokáta jednoho z obviněných - příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky.

ČTĚTE TAKÉ: Kramarič: Na moji hlavu byla odměna pět milionů

Termín výslechu, o němž se hovořilo již dříve, v pátek potvrdil Vladimír Vaněk, advokát Starkova spoluobviněného Vlastimila Spěváka. Měl by se konat 28. července od 9 hodin, zjistil prý Vaněk od státního zastupitelství. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták termín nepotvrdil. "Nebudeme to komentovat," řekl. Podle serveru Aktuálně.cz měli do JAR namířeno dva detektivové.

Server zároveň upozornil na to, že přestože mají být u výslechu čeští policisté, nebudou mít možnost klást otázky přímo Krejčířovi. "Naše orgány mají možnost zažádat si o povolení přítomnosti při výslechu, ale nesmějí klást otázky. Pokud chtějí dotaz položit, musí to být prostřednictvím příslušného orgánu takzvaného dožadovaného státu," potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. V opačném případě by to byl zásah do suverenity státu, dodala mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ: Uprchlá Krejčířová dostala podmínku za podílnictví

Podle deníku Právo si detektivové od výslechu Krejčíře slibují zásadní svědectví, které by pohnulo vyšetřováním případu. Uprchlý podnikatel se totiž už několikrát vyjádřil, že o případu hodně ví, neboť po události zahájil vlastní a nákladné pátrání, a je ochoten s policií v této kauze spolupracovat, uvedl před časem deník. Podle Práva policii dochází s kauzou trpělivost a v létě chce rozhodnout, zda ji "uloží k ledu", nebo naopak navrhne žalobcům, aby obviněné postavili před soud.

Starku zatkla policie na dálnici na Příbram v roce 2006.Naposledy měl být Krejčíř před soudem v JAR vyslechnut 28. května. Do soudní síně se však podle Vaňka a Kramariče dostavil pouze jeho právník, který svého klienta omluvil pro nemoc. Poté prý soudci sdělil, že Kramarič se s Krejčířem setkal a vydíral jej. Soudce tuto informaci zaprotokoloval a poté nechal Kramariče odvést třemi přítomnými policisty do cely. "Krejčíř mě obvinil, že jsem mu řekl, že jestli bude vypovídat v kauze mého klienta, tak zabiju jeho babičku a matku," řekl později Kramarič deníku Právo. Obvinění odmítl s tím, že je absurdní. Setkání s Krejčířem se podle něho odehrálo v uvolněné atmosféře.

Úřady poté sice právníka propustily, ale těsně před odletem do Česka ho zadržely znovu. Do Česka se Kramarič vrátil až ke konci června. Právu řekl, že měl strach o život - prý měl informace o tom, že je na jeho hlavu vypsaná odměna pět milionů korun. Kramarič podle deníku uvedl, že kvůli tomu často měnil hotely a jeho manželka mu najala osobní strážce. Advokát má však do listopadu předložit soudu v JAR důkazy, možná se bude muset vrátit.

Vaněk sdělil, že vzhledem k událostem kolem Kramariče neví, zda tentokrát do JAR odcestuje. Jeho klient prý chce nejprve vidět protokol z 28. května a teprve pak se rozhodne, zda tam svého advokáta vyšle. Spěvák se podle Vaňka obává o jeho bezpečnost. "Má obavy, aby nedošlo k něčemu podobnému," uvedl advokát. Dodal, že jeho přítomnost u výslechu zřejmě není nutná, protože Krejčířovy odpovědi budou stejně zaznamenány v úředním protokolu.

Radovan Krejčíř se svou manželkou pózoval pro kalendář.

Údajně unesený podnikatel, v jehož kauze má být Krejčíř vyslechnut, zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl i Starka. Muž pak podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

V Krejčířových kauzách padlo již několik pravomocných verdiktů. Podnikatel policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu loni 1. února nepravomocně rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán k stíhání do Česka.

Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Požár skládky na Rakovnicku likviduje 250 hasičů, platí zvláštní stupeň poplachu

Domácí
22. 4. 2025

O Velikonocích zemřeli při nehodách jen dva lidé, nejméně v tomto století

Domácí
21. 4. 2025
Vizualizace nového společenského a sportovního centra v Prachaticích, které vznikne rekonstrukcí objektů bývalé střelnice.

Z bývalé střelnice v Prachaticích má být sportovní a společenské centrum

Domácí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ