Češi si připomenou válečné veterány. Chystá se řada akcí

Domácí
11. 11. 2017 09:57
Pražský Vítkov.
Pražský Vítkov.

Armáda i veřejnost si připomenou památku válečných veteránů. Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se bude vzpomínat na řadě míst Česka. Hlavní pietní akt už tradičně bude na pražském Vítkově, kde ministr obrany Martin Stropnický (ANO) udělí sedmi osobnostem nejvyšší vyznamenání svého resortu. V Brně se lidé mohou připojit ke vzpomínce na veterány zapíchnutím dřevěných křížů do trávníku před sochou vojáka na Moravském náměstí.

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 99 lety vstoupilo v platnost příměří, jímž byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku stále tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001. Slavnost doplnil křest knihy o českých vojácích na zahraničních misích Ten druhý život. V rozhovorech a fotografiích ukazuje, jak vojáci v misích žijí.

Křížem obrany státu ocenil Stropnický propagátora projektu "Legie 100" a obnovy legionářských pomníků Jiřího Charfreitaga, internistu Ústřední vojenské nemocnice Václava Monharta a Danuši Noskovou z ústředí Československé obce legionářské, která se věnuje zlepšování péče o válečné veterány.

Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil pod jezdeckou sochou Jana Žižky za účasti čestných jednotek, historických praporů a představitelů armády i politiků, kteří u památníku položili věnce. Po jeho skončení ministr Stropnický udělil celkem šest vyznamenání.

Kříž obrany státu in memoriam obdržel československý legionář Jaroslav Květ, který bojoval i za druhé světové války, a to na Středním východě, v severní Africe a v řadách samostatné obrněné brigády u Dunkerku, ocenění dostal i další bojovník od Dunkerku Václav Zahálka. Stejné vyznamenání udělil ministr vojínu Klementu Šťastnému, který byl zabit přesně před 97 lety neznámými civilisty na Těšínsku při dohledu na vytyčování hranice mezi tehdejším Polskem a Československem.

Děkovný list za záchranu života dostali vojáci čestné stráže Robin Student a Jan Háva. Jako hráči Kralup nad Labem při říjnovém hokejovém zápase středočeské soutěže poskytli rozhodující první pomoc kolegovi, kterému prořízla brusle hrdlo.

Obdobná pietní vzpomínka se uskuteční i na brněnském ústředním hřbitově, kde se sejdou zástupci města, Univerzity obrany a veteránských organizací. Veřejnost může vzpomenout na vojáky na brněnském Moravském náměstí, kde při druhém ročníku akce Tisíce křížů pro veterány mohou zapíchnout do tamního trávníku dřevěný kříž s vlčím mákem. Právě tato květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích, je symbolem svátku věnovaného veteránům.

Vzpomínat se bude i v Holešově na Kroměřížsku, kde odhalí pamětní desku šesti bývalým příslušníkům československých jednotek Britského královského letectva (RAF). V jeho službách se za druhé světové války zapojili do zahraničního protinacistického odboje. Na pamětní desce se objeví jména holešovských rodáků, případně někdejších obyvatel města Karla Valáška, Karla Bednaříka, Jana Heina, Roberta Ossendorfa (Osenského), Josefa Hrůzy a Jaroslava Chmelíka.

Obyvatelé Hradce Králové mohou vzdát hold hrdinům zapojeným do československého odboje v parčíku u křižovatky U Koruny, kde Český svaz bojovníků za svobodu odhalí bustu Josefa Šandery, velitele československého parašutistického výsadku Barium za druhé světové války. Akci tam má doprovodit i průlet armádních gripenů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ