Sněmovna na své říjnové schůzi posoudí mimo jiné návrh smlouvy o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou a Spojenými státy. Dokument by měl mimo jiné znamenat, že Češi, kteří pracují v USA pro české firmy, už nebudou muset platit sociální pojištění současně ve vlasti i v Americe. Hradit by ho mohli jen v jedné z obou zemí. Stejně budou moci postupovat i Američané, kteří působí v ČR u amerických společností.
Smlouvu počátkem září v Praze podepsali ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a velvyslanec USA Richard Graber.
Přestože pracovníci obou zemí musí nyní platit sociální pojištění v obou zemích, nárok na sociální dávky a podporu vždy nemají. Nehradí si totiž například pojistné v daném státě dostatečně dlouho. Podle Grabera by dohoda jen v prvních pěti letech platnosti mohla usnadnit situaci 4400 lidí z obou zemí, kteří by tak mohli využít jejích výhod.
Z předkládací zprávy pro parlament vyplývá, že český stát bude na základě smlouvy vyplácet dílčí důchody lidem, kteří v minulosti v České republice, respektive Československu pracovali a pak odešli do Spojených států. Náklady by měly být do 240 milionů korun ročně.
USA mají smlouvy o sociálním zabezpečení sjednány se všemi "starými" členy EU, nyní by tedy k těmto zemím měla přibýt i Česká republika. Schůze dolní komory začne 16. října, smlouvu zatím čeká jen první ze dvou kol projednávání ve sněmovně, takzvané první čtení. Až dokument projednají obě parlamentní komory, posoudí ho prezident.
Foto: ČTK