Česká města slaví velikonoční svátky
07.04.2007 21:36
"Velké noci", v níž vstal podle biblického svědectví Ježíš Kristus z mrtvých, předcházel od Květné neděle pašijový týden, který bývá zejména v katolické církvi naplněn různými obřady připomínajícími Kristovy poslední dny a utrpení. V České Lípě se v rámci pašijového týdne odehrálo divadelní představení. Ani ostatní města ČR nezůstala v oslavách Velikonoc pozadu.
Česká Lípa
Do posledního místečka zaplněné nádvoří vodního hradu Lipý v České Lípě v sobotu bez dechu přihlíželo ukřižování Ježíše. Pašijové hry - divadelní představení o posledních pozemských dnech Ježíše Krista - se na hradě odehrály už počtvrté.
Pašijové hry jsou tradiční součástí období Velikonoc. "Dramatická inscenace dějin utrpení Krista v pašijových hrách byla ve středověku nejrozšířenější formou náboženského divadla," poznamenal kastelán vodního hradu Petr Nárovec.
Divadelní představení lidem přiblížilo poslední dny Ježíše od jeho zatčení v Getsemanech, přes výslech před židovskou veleradou, bičování, korunování trním a odsouzení Pilátem. Diváci s odsouzeným absolvovali křížovou cestu a přihlíželi jeho ukřižování a tragické smrti. "Nejsem věřící, ale osud toho člověka, ať už byl synem božím, či nikoli, bere dech a nutí k přemýšlení o tom, co má v životě smysl a co ne," poznamenala jedna z divaček.
Vysočina
Více než dvě stovky lidí v sobotu navštívily jediný skanzen na Vysočině, Michalův statek v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou návštěvníkům předvedl venkovské zvyky, které provázely Velikonoce na Vysočině před dvěma sty lety.
Lidé zhlédli zvyky od Smrtné neděle, která podle církevní tradice předchází Květné neděli, jíž začíná velikonoční týden. Děti vynášely ze vsi smrtku a vracely se s létem, jež symbolizovaly vyzdobené stromečky. "Dřív se dávaly do každého stavení, aby se mu vyhnulo neštěstí," vysvětlil starosta Pohledi Jindřich Holub.
Uherské Hradiště
Několik folklorních souborů a cimbálových muzik z mikroregionu Dolní Poolšaví v sobotu zpestřilo velikonoční jarmark v Uherském Hradišti. Hradišťské náměstí patří o Bílé sobotě velikonočnímu jarmarku již delší dobu, ale letos poprvé pořadatelé připravili větší doprovodný program. Na jarmark se jim navíc podařilo přilákat přes 150 tradičních výrobců.
Praha
Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v sobotu oživilo svými nápady pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit. Dokonce tu vznikl jeden nový velikonoční rekord v hraní na řehtačky. Písničku Obladi Oblada od Beatles si zahrálo 144 řehtaček.
Muzeum, které se velikonočního programu účastní pravidelně, letos představilo dřevěnou kraslici, vajíčko ze zápalek a zápalkových hlaviček, velkou kraslici z křepelčích vajíček i největší stolní kalendář na rok 2008, dlouhý dva metry a vysoký 94 centimetrů.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.