Češka zadržovaná v Sýrii je po měsíci zpět na svobodě

Domácí
28. 7. 2012 17:34
Syrské úřady propustily Češku Sandru Bitarovou.
Syrské úřady propustily Češku Sandru Bitarovou.

Syrské úřady propustily Češku Sandru Bitarovou, která byla zadržována od konce června. Žena je podle českého velvyslanectví v Damašku v pořádku a zdravá. Bitarová byla podle dřívějších neoficiálních informací zadržena pro podezření z podpory opozičních rebelů. Zatkla ji syrská tajná policie. V Sýrii proti sobě bojují povstalci a zastánci režimu prezidenta Bašára Asada. Rebelové usilují o Asadův odchod.

"Byla propuštěna Sandra Bitarová. Česká občanka byla zatčena a zadržována v Sýrii. Podle svědectví české ambasády v Damašku je v pořádku a zdravá. Velvyslankyně (Eva Filipi) se s ní hodlá v neděli setkat a projednat další postup. Jsme velmi rádi, že se podařilo silami všech zainteresovaných docílit jejího propuštění," uvedl  mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Navzdory nepokojům zůstává česká diplomatická mise v Sýrii aktivní v konzulární i politické oblasti, zopakoval Kolář. Zastupitelské úřady některých jiných států ambasády naopak uzavřely.

Podle České televize Bitarová v Sýrii žije trvale a pracuje v damašské reklamní agentuře. Její otec je Syřan, sama však má i české občanství. Podle rodiny se Bitarová o politiku nezajímá, zatčení ovšem může souviset s jejím otcem, který je umírněný opoziční aktivista a patří mezi kritiky režimu.

Žena byla syrskou policií na jeden den zadržena už letos v březnu. České ministerstvo zahraničí k tomu prý tehdy od syrské strany nedostalo žádné vysvětlení.

Občanská válka v Sýrii si vybírá krvavou daň, počet obětí mnohaměsíčního povstání se pohybuje okolo 18 tisíc. Ze země prchají civilisté.

EU volá po odchodu Asada, uvalila na Sýrii další sankce a zpřísnila zbrojní embargo.

Autor: ČTK Foto: montáž TÝDEN.CZ

Další čtení

ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Tipnul si ho u sázkařů správně

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ