Tendr na téměř osm tisíc nových útočných pušek pro českou armádu vyhrála Česká zbrojovka s modelem ČZ 805. Potvrdil to ministr obrany Martin Barták. Na nákup pušek, které postupně nahradí 50 let staré samopaly vzor 58, armáda vyčlenila 1,5 miliardy korun.
"Česká zbrojovka vyhrála tendr na dodávku útočných zbraních pro armádu, jen těsně porazila belgickou firmu FN Herstal," uvedl Barták.
PSALI JSME: Obama navrhuje rekordní rozpočet na obranu
"Rozhodovaly předem stanovené a pevně dané parametry, na jejichž základě se komise rozhodla a vydala toto doporučení," řekl Barták televizi Nova. Jedná se o zcela novou zbraň, takže firma zatím neposkytla ani její videoukázku a k vítězství se stejně jako poražená konkurence nevyjadřuje.
V médiích se již v uplynulých týdnech objevily informace, že požadovaná ráže zbraní nevyhovuje pro nasazení v bojové misi v Afghánistánu. Některá vojska NATO prý tyto pušky nahrazují zbraněmi s jiným kalibrem. Objevily se také námitky, že samopaly České zbrojovky nejsou dostatečně vyzkoušené. Podle některých odborníků má nová puška menší dostřel a průbojnost než třeba zbraně, které používá v Aghánistánu radikální islámské hnutí Taliban. Jejich výhodou by naopak mělo být to, že u ČZ 805 lze rychle změnit ráži.
Zbraně by měla zbrojovka dodat do konce roku. Nyní se podle informací ministerstva obrany budou muset dohodnout ještě další podmínky, které by mohly v krajních případech dodávky případně zbrzdit. "Ten proces není zdaleka ukončen. Budeme dále jednat o znění smlouvy a dalších kritériích. To potrvá několik týdnů. Až poté můžeme považovat tento proces za dokončený," dodal ministr Barták.
Zbraň by se měla vyrábět ve třech verzích, které se liší převážně délkou hlavně, již bude možno i v polních podmínkách jednoduše a rychle vyměnit, a udělat si tak z karabiny třeba odstřelovačku.
ČTĚTE TAKÉ: Armádě se o miliardu prodraží nákup letadel CASA
Vláda kývla na letadla za miliardy 5 minut po dvanácté
Obrana zakázku vypsala v polovině listopadu. Na zaslání nabídek měly zbrojařské firmy měsíc. V Hospodářských novinách lhůtu jako krátkou kritizovali zástupci firem Heckler&Koch a Beretta. Podle vedoucího oddělení poradců ministerstva obrany Jiřího Sezemského byla stanovená lhůta pro podání nabídky zcela přiměřená běžné praxi vzhledem ke skutečnosti, že předmětem zakázky bylo zboží dostupné na současném trhu.
Foto: Petra Mášová, ČTK