V České republice navštěvuje jesle méně než deset procent dětí do tří let, což je jeden z nejnižších podílů v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Toto sdružení 35 ekonomicky nejvyspělejších zemí světa na to upozornilo ve zveřejněné zprávě. V nejlépe umístěném Dánsku chodí do zařízeních časné předškolní péče více než 60 procent dětí mladších tří let. Podle OECD je to důležité pro usnadnění sociální inkluze a mobility.
Přístup k jeslím se zvyšuje ve všech členských zemích. V roce 2014 byla v průměru téměř třetina dětí do tří let zařazena do systému rané předškolní péče. Podíly v jednotlivých zemích se ale hodně liší. Méně než deset procent dětí navštěvuje jesle kromě Česka také na Slovensku a v Mexiku. Ve Francii, Belgii, Norsku, Lucembursku, Nizozemsku, Dánsku a na Islandu je to naopak více než polovina.
Pobyt v zařízeních časné předškolní péče pomáhá hlavně potomkům členů znevýhodněných sociálních skupin. Děti snáze rozvíjejí své schopnosti a mají pak větší šanci stoupat po společenském žebříčku, uvedla OECD. Podle ní je rozšiřování jeslí žádoucí i kvůli rychlejšímu návratu rodičů k placené práci.
Země OECD vydávají na péči a výchovu malých dětí v průměru 0,8 procent HDP. OECD doporučuje zlepšit odměňování pracovníků jeslí, aby se k profesi přitáhly mladé osoby.