Je to oficiální. Podle domluvy České republiky a Číny přijedou v příštích letech do tuzemských lázní stovky malých Číňanů. Budou si zde léčit zejména respirační onemocnění.
Zelenou dostal projekt, jehož pilotní testování v tuzemsku probíhalo už od letošního června. Tehdy do Horských lázní Karlova Studánka přijela na dvoutýdenní pobyt skupina 79 dětí z čínských provincií Šanghaj a Tchien-ťin. Ve své domovině se potýkaly s nepříjemnými respiračními onemocněními - nejčastěji alergií, astmatem či bronchitidou. A pobyt u nás jim prokazatelně pomohl. "Ke zlepšení stavu došlo u patnácti až dvaceti procent dětí, což je při tak krátkém pobytu velmi pozitivní výsledek," pochvaluje si ve výsledné monitorovací zprávě ministerstvo zdravotnictví.
Léčebné účinky zdejších pramenů přesvědčily i čínskou stranu. Jak uvedlo ministerstvo pro TÝDEN, projekt bude pokračovat i příští rok. Přijede dalších 120 dětí z provincií Che-pej, Če-ťiang a Pekingu.
K dohodě napomohla návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně začátkem měsíce. Tehdy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přednesl čínské hlavě státu Si Ťin-pchingovi dosavadní výsledky projektu a ten následně přislíbil jeho další podporu.
"Věřím, že léčebný pobyt pomůže zlepšit zdravotní stav dětských pacientů a zároveň otevře poskytovatelům lázeňské péče nový trh, který pomůže světově proslulému českému lázeňství k další stabilizaci a rozvoji," konstatoval Němeček pro TÝDEN s tím, že od příštího roku již bude projekt snad i plně financován čínskou stranou.
Samy lázně by mohly získat podle odhadů až desítky milionů korun navíc, což by napomohlo jejich dalšímu rozvoji. Podobná částka by pak mohla posílit i cestovní ruch spojený s lázeňstvím.
* Projekt má i své kritiky. Co se jim nelíbí?
* Jak na připomínky reaguje ministerstvo a samotné lázně?
* Co na malé Číňany říkají starousedlíci?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 21. ZÁŘÍ 2015.