Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá v této chvíli žádný poznatek, že by České republice hrozilo nějaké okamžité, bezprostřední nebezpečí, řekl její mluvčí Jan Šubert. V souvislosti s desátým výročím teroristických útoků z 11. září 2001 se v amerických médiích objevila informace, že USA mají věrohodné, ale nepotvrzené zprávy o možné hrozbě teroristických útoků vztahujících se právě k výročí.
Podle bezpečnostního činitele citovaného agenturou Reuters, který si nepřál být jmenován, se zdá, že se hrozba týká New Yorku a Washingtonu. Další města však nelze vyloučit, upozornil činitel, který dodal, že podrobnější informace stále přicházejí.
"Pracovní režim služby je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti," uvedl mluvčí. Dodal, že BIS žádné informace nepodceňuje. "Nemine měsíc, často týden, abychom nedostali z terénu zprávu o tom, že se někde setkávají podivní lidé či se podezřele pohybují nějaká auta," řekl. Dodal, že značná kapacita služby je určená právě na ověřování takových informací.
Šubert v rámci protiteroristické sekce tajné služby vyzdvihl především nezastupitelnost mezinárodní spolupráce. "Jen v loňském roce jsme přijali od našich partnerů ze světa téměř sedm tisíc zpráv, předali jsme jim čtrnáct set dokumentů a naši lidé se účastnili téměř pěti set osobních mezinárodních jednání," podotkl mluvčí.
Podle něj má BIS aktivní kontakty s 55 zahraničními tajnými službami, přičemž nejintenzivněji je udržuje se službami sousedních zemí a zemí EU. "My jsme oprávněni spolupracovat s 96 zahraničními službami ze 62 zemí," doplnil mluvčí, podle kterého tato čísla ukazují rozměr mezinárodní spolupráce.
Šubert také připomněl, že úkolem BIS je zejména útokům předcházet, popřípadě na ně včas upozornit policii, aby mohla v předstihu činit příslušné kroky.
České republice žádný teoristický útok nehrozí, tvrdí BIS
Domácí
10. 9. 2011 08:57
USA prý mají věrohodné zprávy, že na výročí 11. září může dojít k dalším útokům.
Autor: ČTK Foto: Profimedia , Stacy Walsh Rosenstock