Česko je podle Macrona vstřícné k dialogu

Domácí
16. 8. 2017 17:25
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce za týden jednat v Salcburku o mzdovém dumpingu s premiéry České republiky a Slovenska a pak dále na návštěvě v Rumunsku a Bulharsku, protože jde o země, které Paříž považuje za vstřícnější ke kompromisnímu jednání. Naopak se o sporu evropského západu s východem například o odměňování pracovníků vysílaných do zahraničí v rámci Evropské unie nebude na své cestě bavit s představiteli Polska a Maďarska, které zastávají podle Paříže příliš tvrdošíjná stanoviska. Podle francouzského ekonomického listu Les Echos hledá Macron ve střední a východní Evropě spojence, kteří by ho podpořili v jeho názoru, jak by měla vypadat nová příslušná směrnice EU.

"Postup je jasný: Paříž, která je odhodlána modernizovat právní předpisy EU o vysílaných pracovnících v rámci boje proti 'sociálnímu dumpingu', se chce vlichotit zemím východního bloku, které si získaly reputaci za konstruktivní přístup, a nebude se namáhat se zdvořilostmi u těch, které se tváří neoblomně," píše Les Echos.

Elysejský palác podle listu neskrývá, že země, s jejichž představiteli bude Macron jednat, považuje nejen za nejvíce ochotné ke spolupráci, ale také za nejvíce proevropské v regionu. Macronův úřad také považuje schůzky za "významné diplomatické gesto" pro země, které byly Francií v minulosti "opomíjeny a ignorovány", případně které jsou o tom "přinejmenším přesvědčeny".

Revize směrnice o detašovaných pracovnících bude patřit podle všeho k žhavým otázkám poprázdninové diplomacie v rámci EU. Evropská komise přišla z návrhem novely textu z roku 1996. Macron, který především požaduje, aby například čeští řidiči kamionů pobírali při pobytu na francouzském území mzdu odpovídající tamější úrovni, jej ale zablokoval s tím, že jej považuje za mírný. Proti se postavilo 11 zemí, zcela nekompromisně bez vůle jakkoli vyjednávat pak Polsko a Maďarsko.

Macron se na okraj červnového summitu sešel se zástupci zemí střední a východní Evropy. Český premiér Bohuslav Sobotka poté řekl, že Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Jednání vyústilo v dohodu o vytvoření expertních skupin, které se mají pokusit najít cestu z nynější patové situace.

Sobotka v úterý řekl, že s Macronem a rakouským premiérem Christianem Kernem v Salcburku chce jednat o odstraňování mzdového dumpingu a sbližování výdělků v zemích EU. Chystá se je také na schůzce vyzvat k tomu, aby francouzské a rakouské firmy v Česku výrazněji zvyšovaly pracovníkům mzdy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michel Euler

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ