Česko oslaví 99 let od svého vzniku. Zeman předá vyznamenání

Domácí
28. 10. 2017 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česko si v sobotu připomene 99 let od vzniku samostatného československého státu. Během dne se budou konat tradiční pietní akce v Praze na Vítkově či u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Lidé si založení republiky připomenou i na řadě dalších míst v zemi, třeba v Ostravě nebo v Plzni. Vyvrcholením oslav bude tradičně večerní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.

Loňské oslavy zastínily spory o udělení vyznamenání přeživšímu holokaust Jiřímu Bradymu. Někteří politici na protest proti přístupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana odmítli do Vladislavského sálu přijít. Letos je situace o poznání klidnější, přesto budou někteří zástupci veřejného života na Hradě chybět. Zúčastnit se kvůli svědomí odmítl končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu. Nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici.

Stejně jako v předchozích letech budou ve Vladislavského sále chybět rektoři vysokých škol, kteří tak protestují proti nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Svátek chtějí uctít dopoledne u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Zeman by měl letos vyznamenat o něco více osobností než v předchozích letech. Mluví se o zhruba čtyřicítce oceněných. Měli by mezi nimi být rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica či vídeňský starosta Michael Häupl.

Předávání začne tradičně ve 20:00 ve Vladislavském sále přinesením historických praporů, kterých bude méně než loni. Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebudou také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpívá hymnu. Do sálu bylo pozváno více lidí než loni, přítomno by podle Hradu mohlo být kolem 800 hostů.

Před předáním vyznamenání Zeman pronese asi čtvrthodinový projev, ve kterém v minulosti zdůvodnil výběr oceněných. Konec slavnosti je naplánován na 21:10, následovat bude tradiční recepce ve Španělském sále.

Už dopoledne budou na pražském Vítkově položeny věnce u hrobu neznámého vojína. Akce se zúčastní i Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či představitelé ministerstva obrany a armády. Na Vítkov budou tradičně přineseny bojové prapory, přelet strojů české armády naplánován není.

Odpoledne prezident na Hradě jmenuje nové vojenské i policejní generály. Tradiční vojenská přísaha se z Hradčanského náměstí letos přesunula na Moravu, ve Vyškově a v Brně se konala už dnes.

Vznik samostatného státu připomenou i další akce. Květiny u sochy prvního československého prezidenta Masaryka položí postupně kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, rektoři vysokých škol i zástupci Hradu. V Moravském Krumlově bude odhalen památník české státnosti, v Ostrožské Lhotě pak pamětní deska velitele výsadku Carbon Františka Bogataje. Jaroslava Nováka, velitele Tvrze Hanička, která byla součástí předválečného opevnění Československa, připomene pamětní deska u pevnosti.

Během svátku 28. října budou uzavřeny velké obchody.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Kamaryt Michal

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ