Česko otevře hranice. Za kampaň utratí miliony

Domácí
17. 7. 2007 12:48
Strážci hranic již budou od 1. ledna 2008 minulostí.
Strážci hranic již budou od 1. ledna 2008 minulostí.

Strážci hranic již budou od 1. ledna 2008 minulostí.Vláda Mirka Topolánka investuje 25 milionů korun do informační kampaně ke vstupu země do schengenského prostoru. Na skutečnost, že od Nového roku z hranic zmizí všechny zábrany volného pohybu, bude kampaň upozorňovat Čechy i cizince.

Od příštího roku již nebude české občany čekat pasová kontrola při výjezdu ze země. Z hranic zmizí budovy, závory i policisté cizinecké a pohraniční policie. „Staneme se plnoprávnými občany Evropské unie,“ řekl premiér Mirek Topolánek, který situaci přirovnal ke stříhání drátů v roce 1989.

Logem kampaně bude semafor s třemi zelenými světly. "Semafor, na kterém svítí tři zelená světla, je optimálním symbolem pro volnost pohybu," informoval novináře ministr vnitra Ivan Langer. Reklamu na internetu, v televizi, rozhlase a venkovním prostoru doplní slogan Evropou volnou cestou.

Po zrušení hraničních kontrol přijde podle Langera o práci asi 2300 policistů, kteří by měli být přeřazeni k jiným jednotkám ve svých regionech. Posílí pořádkovou, dopravní a železniční policii v místech, kde dříve působili.

Lidé vítají otevření hranic

Průzkum, který si nechalo vypracovat ministerstvo vnitra, ukazuje, že polovina občanů České republiky ví, co obnáší vstup do schengenského prostoru. Tři čtvrtiny obyvatel ČR považují otevření hranic za pozitivní krok a dvě pětiny dokonce za zrovnoprávnění naší země v EU.

Největší obavy tradičně panují z přílivu nelegálních přistěhovalců, zhoršení bezpečnostní situace a růstu kriminality. Tomu chce Langer zabránit zpřísněním azylového systému a vízové povinnosti. Zároveň se ministerstvo snaží zkvalitnit práci zpravodajských služeb.

Langer vytvořil pro přípravu na vstup země do schengenského prostoru na ministerstvu zvláštní tým. Od 1. září začne v testovacím provozu fungovat nový bezpečnostní software.

Schengenskou smlouvu o volném pohybu osob podepsala Francie, Německo a země Beneluxu v roce 1985 a platit začala o deset let později. Nyní je v Schengenu 13 zemí původní "patnáctky" bez Británie a Irska. Naopak součástí jsou i státy mimo EU - Norsko a Island.

Ilustrační foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ