Česko plné zbraní. Soukromé firmy trumfly armádu

Domácí
9. 2. 2015 05:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tuzemští "obchodníci se smrtí" mají více munice než česká armáda. Ve skladech podobných tomu vybuchlému ve Vrběticích jim leží miliony granátů, min, nábojů i zbraní. Zbrojnímu byznysu se daří, v posledních letech láme rekordy.

Ta historka je stará už pár let, ale platí i v současnosti. Když se na nejvyšším velitelství české armády dozvěděli, jakým vojenským arzenálem disponuje soukromá společnost Excalibur Army, odmítal se prý tehdejší náčelník generálního štábu zbavit dalších tanků. Odůvodňoval to právě výzbrojí, kterou v Česku disponují soukromníci.

Čistě teoreticky: kdyby se na jednu hromadu vysypaly všechny zbraně české armády a na druhou privátních firem, ta od soukromníků by byla o hodně větší. "Na základě vlastních zkušeností si dovolím tvrdit, že mezi soukromými obchodními firmami je více zbraní než v Armádě České republiky," potvrzuje prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Mezi největší zbrojaře patří zmiňovaný Excalibur Army podnikatele Jaroslava Strnada. Ve Vrběticích, kde v půlce října explodovala munice, má nejvíce uskladněných nábojů do kulometů, střel do minometů nebo do houfnic právě on.

První kamiony začaly odvážet část vrbětického arzenálu do náhradního skladu v Květné na Svitavsku začátkem února. Akce nejspíš potrvá měsíce. Cesta měří zhruba 180 kilometrů, ale úřady trasu z obav z možných rizik nesdělily. Nicméně TÝDEN už v prosinci určil nejpravděpodobnější cestu "konvoje smrti" přes Zlín, Vyškov, Olomouc, Mohelnici a Svitavy.

Jak vlastně české obchodní společnosti zbraně a munici kupují? Obvykle jde o vyřazenou techniku a náboje armád někdejšího východního bloku, které se země zbavují ve výběrových řízeních. Podle některých lidí, kteří se ve vojenském byznysu pohybují, jde nyní o jednu z posledních vln výprodeje skladů bývalé Varšavské smlouvy.

Jak ukazují statistická čísla, vývozu se v posledních letech mimořádné daří. V roce 2013 dosáhl podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu čistý export rekordních 7,5 miliardy korun. V této částce jsou zahrnuty jak prodeje nepotřebné techniky a munice ze skladů Varšavské smlouvy, tak nově vyrobené střelivo, pistole nebo radary.

Průběžné údaje ministerstva průmyslu z uplynulého roku ukazují, že rok 2014 bude pro zbrojaře ještě lepší a částka se nejspíš přehoupne přes 10 miliard.

Více čtěte v časopisu TÝDEN.* Proč se českým zbrojovkám a obchodním firmám v posledních letech tak daří?

* A existují i obchody, které nevyjdou, takže technika stojí roky ve skladech?

* Proč se zkomplikoval vývoz samopalů a nábojů do Kurdistánu?

* Jak dopadl největší světový "obchodník se smrtí", který šel doslova přes mrtvoly?

Odpovědi nejen na tyto otázky čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 9. února 2015.

Více čtěte v časopisu TÝDEN.

Další čtení

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Plzeň hostí česko-bavorské dny s pivem, hudbou a tradičními specialitami

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ