Česko prohrálo spor o název ,,pomazánkové máslo"

Domácí
18. 10. 2012 10:16
Pomázánkové máslo končí.
Pomázánkové máslo končí.

Česko ve čtvrtek u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o pomazánkové máslo. Tímto způsobem není podle soudu tento český výrobek možné označovat, neobsahuje totiž dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Podle nich jde o "roztíratelný tuk". České ministerstvo zemědělství (MZe) text rozsudku analyzuje, případně zahájí kroky ke změně vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky, která je podle soudu v rozporu s bruselskými předpisy. Změna předpisu by trvala několik měsíců, uvedl úřad.

Anketa:

Restrikce týkající se názvu "máslo" slouží mj. k tomu, aby se v regálech obchodů pod tímto názvem neobjevovaly "šizené" produkty či margaríny. Přesto má české "pomazánkové máslo" dlouholetou tradici. Souhlasíte s postojem EU, že obal s nápisem "máslo" má skrývat výhradně potraviny obsahující 82 procent mléčného tuku?

U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Podle nich výrazem "máslo" je možné označovat pouze ty produkty, u nichž mléčný tuk tvoří nejméně 80 procent. Problém je v tom, že české předpisy jsou mnohem tolerantnější, neboť umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku.

Česko musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neučiní, může ho Komise znovu zažalovat. Tentokrát však může rovněž navrhnout, aby soud rozhodl o uvalení peněžitých sankcí. "Soudní dvůr určuje, že Česká republika tím, že povolila uvádění na trh mléčného výrobku, který nelze kvalifikovat jako máslo, pod obchodním označením 'pomazánkové máslo', nesplnila povinnosti, které pro ni vyplývají z nařízení," uvedl tribunál.

"Evropský soudní dvůr vystavil pomazánkovému máslu stopku, výrobek s třicetiletou tradicí budeme muset přejmenovat," uvedl v reakci na rozsudek europoslanec Jan Březina, který se touto problematikou zabývá. "Po loňském rozhodnutí Evropské komise neuznat pomazánkové máslo jako zaručenou tradiční specialitu je to druhá rána tomuto tradičnímu českému výrobku," dodal. Připomněl také, že rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat.

Protože rozsudek neobsahuje lhůtu, do kdy je nutno pomazánkové máslo přejmenovat, je třeba tak učinit bezodkladně, řekl dále Březina. V praxi to znamená nutnost provést standardním způsobem změnu příslušných vnitrostátních předpisů a uvést je do souladu s rozsudkem. V případě pomazánkového másla se jedná o vyhlášku ministerstva, takže změna bude procedurálně velmi snadná a rychlá. V případě, nerespektování verdiktu by hrozila pokuta v řádu miliónů eur, dodal Březina.

Ani tradiční známka

Češi se už dříve pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však Komise zamítla. Praha neuspěla ani s žádostí o tom, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi.

Z českého pohledu jde o druhý neúspěch v řadě v poslední době. Potravinářská společnost Hamé totiž neuspěla u Evropské komise s žádostí o zařazení "Marmelády meruňkové", "Marmelády jahodové" a "Marmelády linecké" na seznam tradičních zaručených specialit EU. Název marmeláda se smí v EU používat jen pro výrobky z citrusů, u ostatního ovoce se jedná o džem.

Pomazánkové máslo kromě Choceňské mlékárny vyrábí také Madeta nebo Želetava.Něco z historie pomazánkového másla

Výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka či podmáslí se začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně. O dva roky později zahájila jeho produkcí také Choceňská mlékárna, která je nyní jeho největším tuzemským producentem. Pomazánkové máslo dnes vyrábí čtyři české mlékárny, které jej ročně vyprodukují kolem 8000 tun. Vedle tradičního neochuceného pomazánkového másla se vyrábí varianty ochucené.

Výrobek obsahuje nejméně 31 procent tuku a 41 procent sušiny. Nesmí obsahovat rostlinné tuky ani konzervační látky, v opačném případě nesmí dle legislativy být prodáván jako "pomazánkové máslo". Naprostá většina tuzemské produkce pomazánkového másla nachází uplatnění na domácím trhu, malá část se vyváží, například do Německa, tam však pod jiným názvem.

Výjimka, o kterou Česko žádalo, se vztahovala pouze na tuzemský trh, kde je výrobek po více než 30 letech existence dostatečně znám. Navíc se prodává v úplně jiném obalu než klasické máslo, takže nemůže dojít k záměně obou výrobků, argumentovalo Česko v Bruselu. Například Španělsko a Velká Británie podle mlékařů navíc dostaly před lety výjimky pro produkt nesoucí v názvu máslo, přestože požadované parametry také nesplňuje.



 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Úřední komise, vyšetřující hladový pochod smrti z koncentračního tábora v Johanngeorgenstadtu a provádějící exhumace obětí, odkryla 3. července poslední hromadný hrob transportu za hřbitovní zdí v Žihli na Podbořansku. Tento otevřený hrob byl největší, jejž nacisté svým vězňům na cestě smrti připravili. Obsahoval 259 osob téměř všech evropských národností.

Transport smrti v Bohosudově nepřežily stovky vězňů. SS je ubíjeli ve dne v noci všem na očích

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Silné bouřky zasáhly vrchovinu. Dnes nebudou, možná se vrátí ve středu

Domácí
22. 4. 2025
ilustrační foto

Pomsta za smrt kamaráda? Vojáci z mise v Afghánistánu půjdou před soud

Domácí
Aktualizováno: 22. 4. 2025 10:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ