Česko se bude nadále podílet na vojenské ochraně Pobaltí

Domácí
24. 5. 2016 11:53
Česká armáda se bude nadále aktivně podílet na ochraně vzdušného prostoru.
Česká armáda se bude nadále aktivně podílet na ochraně vzdušného prostoru.

Česká armáda se bude nadále aktivně podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských států. Po jednání se svým litevským protějškem Algirdasem Butkevičiusem to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Premiéři hovořili o bezpečnosti Pobaltí v souvislosti s blížícím se summitem NATO ve Varšavě. Shodli se na tom, že aliance by měla projevit jednotu a solidaritu a posílit svou přítomnost na východě Evropy.

"Opakovaně jsme se zúčastnili jednotlivých rotací, které se týkají ochrany baltského vzdušného prostoru. Česká republika zde bude nadále aktivní," řekl po jednání Sobotka. Butkevičius podotkl, že bezpečnost Pobaltí je momentálně jednou z priorit všech tří států v regionu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko v minulosti opakovaně vyjádřily obavy z vojenských aktivit Ruska a požádaly NATO o trvalou přítomnost. Jejich požadavky se bude v červenci zabývat summit NATO ve Varšavě. "Je zřejmé, že jednou z důležitých součástí bude posílení alianční přítomnosti na východě Evropy," uvedl Sobotka. "Je důležité, aby NATO bylo schopno demonstrovat jednotu a solidaritu, a Česká republika je připravena se na tomto podílet," dodal.

Visegrádská skupina

Otázce vojenské přítomnosti v Pobaltí se v úterý a ve středu budou věnovat také ministři obrany visegrádské skupiny, kterou tvoří Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už dříve uvedl, že by do Pobaltí mohla visegrádská čtyřka vyslat rotu, jejíž složení by se rotací obměňovalo.

Sobotka s Butkevičiusem se věnovali také ekonomickým vztahům obou zemí a vědecké spolupráci. Tam je podle litevského premiéra velký potenciál pro rozvoj, a pozval proto do Litvy české vědce i podnikatele.

Butkevičiuse odpoledne ještě čeká návštěva laserového centra ELI Beamlines, které se buduje v Dolních Břežanech u Prahy. Litva vyvíjí společně s americko-evropským konsorciem nejvýkonnější laser na světě, litevské firmy pro něj dodávají součástky se v ELI pořádá vědecká konference, které se účastní také litevští vědci. Celodenní program skončí prohlídkou budovy ELI Beamlines a laserové haly centra HiLASE, zaměřeného na vývoj laserů pro průmyslové aplikace.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ