Společnost Integra Consulting vyhlásila v pátek soutěž o nejlepší adaptační opatření roku. Nové nebo již realizované strategie mají řešit měnící se klimatické podmínky v České republice. "Ukázalo se, že pasivní přístup a následné řešení je mnohem dražší než preventivní opatření," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.
Soutěž, kterou firma Integra Consulting vyhlásila v pátek, je určená pro zástupce úřadů, měst a obcí, škol, neziskových organizací a podnikatelů. "Kromě samotných nápadů chceme také zmapovat, kdo všechno se problematikou v Česku zabývá," sdělil Jiří Dusík z Integra Consulting. Soutěž pomůže i samotným účastníkům s propagací projektu a hledáním přínosné spolupráce.
Své nápady na adaptační aktivity mohou soutěžící posílat do 15. října. Porota, ve které budou i zástupce ministerstva životního prostředí a Českého hydrometeorologického ústavu, vybere v listopadu tři nejlepší strategie. Slavnostní vyhlášení se chystá na velké tiskové konferenci v březnu 2016, kde budou předány i hlavní ceny. Vítězové získají proplacený pobyt na mezinárodní konferenci Adaption Futures 2016 v Rotterdamu.
Ministerstvo životního prostředí již vypracovalo svůj návrh adaptační strategie, který bude v srpnu na ministerstvu projednávat. V září ho předloží vládě. "Jsem přesvědčen o tom, že vláda materiál přijme, a my tak budeme moct dohnat deficit oproti vyspělejším zemím," uvedl Dolejský.
V zahraničí mají totiž adaptační strategie už i reálné výsledky. V Kodani nebo Londýně se zatravňují střechy, v Basileji zase koleje. Pozadu nezůstává ani Itálie nebo Německo. V Česku vznikají teprve první komplexnější strategie, například v Hradci Králové.
Intenzivnější a častější povodně, dlouhodobá sucha nebo vlny horka patří mezi následky klimatu, které mohou vážně ohrožovat běžný chod i celkovou ekonomiku měst a firem. Mělo by se proto prosazovat například užívání přirozené ventilace v budovách, lepší hospodaření s vodou nebo rozšiřování zeleně ve městech.