Česko se poradí o svém předsednictví EU

Domácí
29. 3. 2007 18:53
Ilustrační foto - český premiér Mirek Topolánek
Ilustrační foto - český premiér Mirek Topolánek

Ilustrační foto - český premiér Mirek TopolánekČeská republika chce priority svého předsednictví v EU stanovit na základě konzultací se Slováky, Maďary a Poláky. Premiér Mirek Topolánek tlumočil nabídku na spolupráci v rámci takzvané visegrádské skupiny maďarským politikům během své návštěvy Budapešti.

"Pokud se na těchto cílech v rámci visegrádské čtyřky shodneme, budeme je prosazovat mnohem lépe, než kdybychom byli osamoceni," řekl Topolánek českým novinářům. Pro hledání společných cílů chce využít příští rok, kdy bude Česko předsedat visegrádské skupině. Maďarští poslanci, s nimiž jednal, podle něj nabídku uvítali. Již dříve zaznamenal kladné ohlasy i od slovenského premiéra Roberta Fica.

Praha bude Evropské unii předsedat v prvním pololetí roku 2009, jejím základním mottem bude Evropa bez bariér, hlavním cílem větší liberalizace a konkurenceschopnost. Topolánek nepochybuje o tom, že zájem na odstranění překážek pro volný pohyb pracovních sil nebo služeb mají všechny čtyři středoevropské státy. "Ale třeba v zemědělské politice se shodneme těžko," dodal.

Česká diplomacie si nepřeje, aby chystané institucionální reformy "sedmadvacítky" zasáhly do doby jejího předsednictví. "Pokud by se základní změny provedly tak, aby nepostihly naše předsednictví, budeme rádi. Zjednoduší to volby do Evropského parlamentu či přijímání Chorvatska... Pokud to nebude hotovo, budeme to chtít přetáhnout za naše předsednictví," vysvětlil Topolánek.

Za příklad úspěchu společného postupu v rámci V4 považuje jejich vstup do schengenského systému plánovaný na poslední den letošního roku. Kdyby nebylo společného úsilí zemí Visegrádu, zrušily by se hraniční kontroly pro nováčky až někdy po roce 2010, soudí Topolánek. "Odstranění bariér v Evropské unii bude prospěšné i starým členským zemí, které liberalizaci zatím brzdí a odkládají," řekl v Budapešti český premiér.

Jednalo se i o radaru 

Při diskusi s poslanci zahraničního a integračního výboru maďarského parlamentu se Topolánek zmínil i o radarové základně, kterou chtějí Američané vybudovat na českém území. Topolánkův kabinet ve středu oznámil, že zahajuje oficiální konzultace s USA i v rámci NATO. "Budeme chtít informovat sousedy plus Rusko o průběhu vyjednávaní," uvedl.

Česko podle něj konzultovalo odpověď na americkou nótu i s Maďary, kteří mají zkušenosti s přítomností amerických vojáků na svém území. Armáda Spojených států devět let využívala vojenské letiště v Taszáru na jihozápadě Maďarska jako logistickou základnu pro operace na Balkáně.

Vedle jednání s poslanci zahájil Topolánek veletrh cestovního ruchu, zúčastnil se česko-maďarského podnikatelského fóra a podíval se do archivů rozhlasové stanice Svobodná Evropa umístěných na Středoevropské univerzitě. Své místo tam mají i obsáhlé materiály o Chartě 77, Václavu Havlovi i dalších událostech a osobnostech českého disentu. "Okamžitě jsem projevil zájem o tu část, která se týká českých dějin. Pokud se nám v parlamentu podaří prosadit Ústav paměti národa, dostaneme v digitální podobě všechny materiály, které se týkají naší minulosti," uvedl po setkání Topolánek.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025
Zásah hasičů v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se podle prvotních informací propadl strop v Hotelu Zámeček, 9. května 2025.

Pod zříceným stropem v hotelu už psi nikoho nenašli. Byla to rána

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ