Lidé v Česku i v zahraničí si ve středu připomenou političku Miladu Horákovou, kterou komunistický režim popravil před 68 lety při politických procesech. K výročí její smrti se uskuteční pietní akt v pankrácké věznici a vzpomínková akce u pomníku v parčíku na konci Sněmovní ulice, večer mohou přijít lidé na pražskou Kampu zapálit svíčku. V úterý odpoledne se statečnost Horákové bude připomínat u jejího symbolického hrobu na vyšehradském hřbitově.
Horáková byla jediná žena, kterou komunisté popravili pro její názory při politických procesech v 50. letech. Obvinění ze "záškodnického spiknutí proti republice" spolu s národněsocialistickou poslankyní čelilo v roce 1950 dalších 12 lidí, vesměs představitelů nekomunistických stran. Podobných procesů sice byla v té době řada, tento byl však výjimečný rozsahem, výší trestu, ale i tím, že byl poprvé inscenován podle scénáře uplatňovaném ve 30. letech v Sovětském svazu. Právničku Horákovou oběsili za špionáž a velezradu na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Společně s dalšími 12 souzenými údajně tvořili špionské centrum.
Spolu s Horákovou byli k trestu smrti odsouzeni Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl. Nejvyšší soud zrušil verdikty v roce 1968. V roce 1990 zastavil tehdejší generální prokurátor stíhání všech obžalovaných v procesu s Horákovou a rehabilitoval je.
Místo, kde byla Horáková a další političtí vězni popraveni pro své názory, připomíná před starou vězeňskou nemocnicí na Pankráci velký kříž s trnovou korunou. Přestože od zavraždění Horákové letos uplyne 68 let, její ostatky se dosud nenašly. Z celkového počtu 177 odpůrců komunistického režimu popravených na Pankráci bylo 95 tajně pohřbeno do šachtových hrobů na ďáblickém hřbitově, zbylých 82 těl bylo zpopelněno v motolském a strašnickém krematoriu.
Horáková se kvůli své neústupnosti během soudního jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Výročí její popravy se od roku 2004 připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Letos výročí připadne na den, kdy prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Půjde o menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, který se bude při vyslovení důvěry ve sněmovně poprvé od převratu v roce 1989 opírat o hlasy komunistických poslanců.
Pietní akt k uctění památky Milady Horákové začne ve středu ve Vazební věznici Praha-Pankrác ve 13.00. Ve stejnou dobu odstartuje vzpomínková akce u Pomníku Milady Horákové v parčíku na konci Sněmovní ulice. Zúčastní se jí předseda Nadačního fondu Stránský Martin Jan Stránský, bývalá první dáma Dagmar Havlová či starosta první městské části Oldřich Lomecký. Den vyvrcholí happeningem "Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu". Svíčky vzplanou po 20.00 na ostrově Kampa a při břehu Vltavy v rámci facebookové události, k akci se připojí lidé na mnoha dalších místech v Česku, ale také třeba ve Washingtonu.
Zhruba týden se také v ulicích Prahy rozdávají stužky s trikolorou a kouskem provázku jako symbol připomínky Milady Horákové. Převzala ji i dcera Horákové, Jana Kánská. Jde o součást kampaně, kterou jako v předchozích letech pořádá platforma Bezkomunistů.cz.