K místu posledního odpočinku bývalého prezidenta Václava Havla přicházejí v době blížícího se výročí jeho smrti lidé, kteří přinášejí květy a zapalují svíčky. Havel zemřel loni 18. prosince po vleklých zdravotních potížích ve věku 75 let, jeho ostatky byly počátkem ledna uloženy do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově v Praze.
Od 4. ledna, kdy byly Havlovy ostatky uloženy do hrobky, neuplynul ani den, aby se na náhrobní desce v boční stěně kaple sv. Václava nemihotala světélka a nebyly na ní čerstvé květy. Spontánně je tam pokládali kolemjdoucí i ti, kteří se u hrobu zastavovali třeba na Dušičky nebo nyní v souvislosti se smutným výročím. Také v pondělním deštivém dopoledni přicházeli lidé, aby položili kytičku, zapálili svíci a postáli v tichém zamyšlení. "Je dobře, že místo odpočinku pana prezidenta je kryté a volně přístupné každému," řekla jedna z příchozích.
Životní pouť politika, dramatika, spisovatele a ochránce lidských práv se uzavřela na jeho chalupě v Hrádečku na Trutnovsku, kde v posledních měsících trávil čas. "Jeho život zhasnul jako svíce," komentovala to v dokumentu režisérky Moniky Le Fay jedna ze sester boromejek, které o bývalého prezidenta pečovaly. Dokument ve výroční den Havlova úmrtí uvede Česká televize.
Sám Václav Havel před 16 lety pomáhal kreslit nápisy na hrobku své rodiny, když byla po smrti jeho první ženy Olgy rekonstruována. "Měl jasnou představu o tom, jak by měla hrobka vypadat," řekl před rokem kameník Jiří Kubík. Před lety do desky z mrákotínské žuly vytesal jméno Olgy Havlové a dříve zesnulých příbuzných bývalého prezidenta. Prý si nedovedl představit, že tu jednou vybarví i nápis Václav Havel.
Čtyři metry vysoký kámen nad hrobkou o třech podzemních podlažích lemují bronzové reliéfy andělů a Panny Marie, které při přestavbě podle návrhu architekta Zdeňka Hölzela vytvořil sochař Olbram Zoubek. Havel prý do reliéfu při jeho tvarování otiskl i svůj palec. Hrobka je ze stejného kamene jako Plečnikův obelisk na Pražském hradě. Linky na náhrobní desce naznačují pruhy a klín na české státní vlajce.
Václav Havel zemřel 18. prosince, rakev s jeho ostatky pak byla dva dny vystavena v duchovním centru Pražská křižovatka a dva dny ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pohřeb za účasti mnoha českých i zahraničních osobností se konal 23. prosince ve Svatovítském chrámu. Po státním pohřbu na Pražském hradě byly ostatky do hrobky uloženy 4. ledna, kdy uplynulo přesně patnáct let od svatby s jeho druhou ženou Dagmar.
Česko si připomíná výročí Havlova úmrtí. U hrobu jsou svíčky a květy
Domácí
17. 12. 2012 12:48
U plotu chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde minulý rok ve věku 75 let zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel, hořely 17. prosince desítky svíček.
Autor: ČTK Foto: ČTK