Česko je v rámci EU druhé v počtu trestanců na počet obyvatel. Věznice jsou natolik přeplněné, že se například ruší části lůžkových oddělení pro nemocné, aby bylo místo pro normální cely. Dozorci musejí řešit více konfliktů, protože se mezi odsouzenci častěji objevují slovní výpady a rvačky. Poprvé od Rakouska-Uherska se dokonce plánuje stavba zcela nové káznice.
Přes vězeňský dvůr v Oráčově na Rakovnicku tlačí trojice odsouzenců vozík s desítkami jídel v červených miskách. "Máme karbanátek s bramborem," pochlubí se jeden z nich. Jídlo postupně rozváží do několika objektů. Zhruba polovina z 600 zdejších trestanců se může cítit jako v hotelu - pokrm dostanou až na pokoj. Vedení věznice tím řeší problém s přeplněnými celami. Jídelna je malá, vězňů moc. "V minulosti jsme trávili až deset hodin denně výdejem jídla odsouzeným. Teď nám to zabere polovinu času," vysvětluje Tomáš Pták, vedoucí oddělení výkonu trestu. Jídelna pojme nanejvýš osmdesát lidí, v Oráčově jich je asi osmkrát tolik. O 150 více než činí kapacita zařízení.
Po prezidentské amnestii v roce 2013, kdy se dostalo na svobodu více než 111 tisíc trestanců, se přitom některé věznice dokonce zavíraly. Mezi zrušenými byla i ta v Drahonicích v Ústeckém kraji. Roky sloužila zhruba dvěma stům odsouzených mužů. Předloni se znovu otevřela a už je plná. Jen se změnila z mužské na ženskou - trest si tu odpykává asi 180 vězeňkyň. Celkem je nyní v českých nápravných zařízeních více než 21 tisíc lidí.
Znamená to, že na 100 tisíc obyvatel připadá 203 vězňů. Podle analýzy projektu Evropa v datech to je druhé nejvyšší číslo v Evropské unii - hůř je na tom už jen Litva. Česko patří rovněž k evropské špičce kvůli vysokému podílu žen za mřížemi.
* O co se vězni nejčastěji perou?
* Jak vypadá šikana za mřížemi?
* Jak to vypadá v komplexech s prací?
NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE ODPOVĚDI V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.