Česko udělalo další krok ke zrušení víz do USA
14.10.2008 17:59 Aktualizováno 14.01. 19:25
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a velvyslanec Spojených států v Praze Richard Graber podepsali dnes memorandum, které upravuje posílenou spolupráci mezi orgány vynucování práva a bezpečnostními sbory obou států v boji proti terorismu. Jde o další krok směřující ke zrušení vízové povinnosti s USA.
Podepsaný dokument vymezuje oblasti a způsoby posílené spolupráce mezi Českou republikou a USA, která povede ke zlepšení schopnosti bezpečnostních orgánů odhalovat teroristy a osoby podezřelé z terorismu a bránit jim v provádění útoků a dalších nekalých aktivit, sdělila tisková mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.
Vzhledem k citlivému obsahu, který zahrnuje specifické informace o operativní spolupráci, nebude memorandum veřejné.
ČTĚTE TAKÉ: Do USA bez víza? O povolení žádejte tři dny předem
Češi budou moci do Spojených států jezdit bez víz nejpozději od počátku příštího roku. Vyplývá to z dnešního prohlášení české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové. Ta při setkání s novináři v Bruselu rovněž připomněla, že česko-americká dohoda o tom by měla být ohlášena k 17. listopadu.
"Dokončeny musí být už jen technické aspekty," řekla velvyslankyně.
Víza do USA teď nepotřebují jen občané z 15 starších členských států unie s výjimkou Řecka. Z nováčků z rozšíření po roce 2004, mezi nimiž jsou i Češi a Slováci, to ale platí jen pro Slovince. Američané bez víz jezdí do celé Evropské unie.
Některé země, které zatím nejsou do amerického programu zařazeny, nyní ale s USA pracují na dokončení posledních věcí potřebných pro zařazení do programu. Kromě Česka se hovoří o tom, že by do něj před koncem roku mohly být začleněny Slovensko, Maďarsko či Řecko a pobaltské země.
Evropská komise, výkonný orgán unie, před časem pohrozila, že by mohla navrhnout zavedení víz pro americké diplomaty, pokud by Američané letos svůj bezvízový program nerozšířily o další státy EU.
Spojené státy už o prázdninách začali testovat elektronický systém povolování cest do USA, tzv. ESTA. Jde o to, že lidé ještě před cestou do USA vyplní internetový formulář. Od 12. ledna tento krok pak bude povinný pro všechny turisty ze zemí, které mají s USA bezvízový styk. Bude se to tak vztahovat i na lidi ze starých zemí EU, kteří tak doposud činit nemuseli. Obdobný formulář však také vyplňovali, avšak až při příletu do USA a nikoli pomocí internetu.
K TÉMATU: Vondra: Do USA budeme bez víz jezdit první
Elektronické povolení k cestám bude platit dva roky. Žádný poplatek se vybírat nebude, i když ho úřady v budoucnosti nevylučují; nyní Češi vízum platit musí.
O vízech nyní s Washingtonem vyjednávají samostatně unijní země a zároveň o určitých aspektech i EU celek. Dvoukolejné vyjednávání, na němž se po vzrušených debatách unie na jaře dohodla, je do určité míry výsledkem toho, že Česko jako první - k nevoli některých partnerů z EU - podepsala s USA bilaterální memorandum o porozumění, které mělo otevřít cestu k zařazení ČR do bezvízového programu.
V souvislosti ESTA se také objevily obavy, zda nejde vlastně o náhradu víz jen pod jinou nálepkou. Evropská komise proto slíbila, že vypracuje v tomto směru analýzu. Její výsledky však zatím nezveřejnila.
USA tvrdí, že o víza nejde. Říkají, že nový systém pomůže zvýšit bezpečnost bezvízového programu, zejména kvůli hrozbě terorismu. ESTA, který si jako podmínku pro rozšíření seznamu bezvízových zemí vymínil americký Kongres, by podle nich měla odhalit lidi, kteří se vyskytují na seznamech podezřelých osob, ještě před tím, než se vydají na cestu do USA.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.