Podaří se ještě zlepšit image předsednictví? Těžko
08.05.2009 11:50
Dosavadní zhruba čtyřměsíční působení Čechů v předsednické roli v Evropské unii vyvolalo řadu rozdílných a často dost ostrých či emotivních reakcí. Přinejmenším podle toho, jak je předsednictví prezentováno v zahraničních médiích, se zdá, že jasně převažují kritické hlasy, i když se tu a tam objevují i některá pozitivní hodnocení.
Velkou roli na ne zrovna lichotivém, i když někdy možná ne zcela vyváženém či spravedlivém pohledu na český výkon v šéfovské roli v EU hrálo vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mirka Topolánka, která dnes ve funkci končí a nahrazuje ji úřednický kabinet Jana Fischera.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek končí. Úřadovat začne Fischerova vláda
"Myslím, že celkové vnímání tohoto předsednictví bude spíše negativní," řekl Simon O'Connor z analytického sdružení The Center. Podle něho turbulence na české politické scéně měly ničivý vliv i na image EU.
Když se Češi prestižní, ale i nesnadné a někdy i dost nevděčné šéfovské role v 27členném bloku v lednu na půl roku ujímali, z mnoha stran zaznívaly pochybovačné hlasy, zda tito unijní nováčci z menší země známé euroskeptickými postoji řady tamních politiků řízení unie zvládnou. Zvlášť pak v situaci, kdy Evropou cloumá nejhorší hospodářská krize od druhé světové války, a s ohledem na to, že nastupují po předsednictví silné a ambiciózní Francie, které se šéfovské křeslo hodně líbilo.
Nečekaný útok z nečekané strany
Navíc hned z počátku přišly určité přešlapy. Třeba vyjádření premiérova mluvčího na adresu izraelského vpádu do palestinského pásma Gazy, které k překvapení i nevoli řady diplomatů a politiků označil za obrannou akci.
Postupem času se ale Češi s rolí začali více a podle některých i lépe sžívat, což začalo přinášet výsledky, i když i na to se pohledy dost různí. Následoval však pro předsednictví těžký direkt z úhlu pro Evropany nečekaného. Vládě byla vyslovena z popudu opozice v čele se sociální demokracií nedůvěra a dnes ve své funkci končí. Výměna ministrů předsednické země během vlastního půlročního šéfování bloku sice v EU není zcela novinkou, každopádně jde o věc výjimečnou.
"Pád vlády byl naprosto nešťastný. To je kaňka na našem předsednictví, kterou už neodpářeme," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. Podle ní přitom Češi dobře zvolili priority pro své předsednictví, dobře se připravili i řešili jednotlivé problémy.
"Všechny rady ministrů, které jsme řídili, byly odvedeny na velmi profesionální bázi," řekla velvyslankyně. Podařilo se dojednat i celou řadu důležitých kompromisů či legislativních balíčků, třeba o pěti miliardách eur na energetické projekty. Češi podle ní také dobře zvládli lednovou krizi ohledně dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do EU.
ČTĚTE TAKÉ: Podepsáno. Je to konec sporu o plyn?
Nelehký úkol úřednického premiéra
O'Connor také podotkl, že někteří čeští zástupci byli hodnoceni pozitivně. Konkrétně zmínil třeba vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Respekt měl podle řady vyjádření i třeba ministr financí Miroslav Kalousek. I přesto se ale zejména s pádem kabinetu otevřela pomyslná stavidla kritiky, která byla do té doby umírněná či skrytá, naplno. To připustila i velvyslankyně. "Mnohé země považovaly to, co se stalo u nás, za neseriózní přístup z naší strany," řekla.
Dalším tvrdým úderem, který by zřejmě znamenal úplný knokaut, by bylo, pokud by tento týden senátoři zamítli lisabonskou smlouvu, což se ale k úlevě mnohých v Evropě nestalo.
"Z politického hlediska schválení smlouvy v Senátu spolu s novým premiérem a vládou zase trochu pootevírá české předsednictví z určitého limbu, v němž bylo po vyslovení nedůvěry vládě," řekl analytik bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) Piotr Kaczyński.
ČTĚTE TAKÉ: Senát schválil Lisabon, Evropa na to hleděla
Poznamenal také, že nikdo není nenahraditelný. I vláda expertů podle něj může být velmi efektivní při výkonu své práce. Přesto však jako řada jiných analytiků či diplomatů zdůraznil, že nová česká vláda bude postrádat určitou politickou podporu, aby mohla činit zásadní rozhodnutí. O tom, že to kvůli povaze svého kabinetu nebude mít Jan Fischer lehké a že se mu tak jen těžko bude moci podařit získat pro předsednictví více lesku, nepochybují ani další.
Foto: Jan Schejbal, ČTK, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.