<span>Summit EU-Čína:</span> Lidská práva budou součástí dialogu

Domácí
20. 5. 2009 14:30
Summit EU-Čína. Zleva: Solana, Klaus, Wen Ťia-pao a Barroso.
Summit EU-Čína. Zleva: Solana, Klaus, Wen Ťia-pao a Barroso.

Summit EU-Čína. Zleva: Solana, Klaus, Wen Ťia-pao a Barroso.Na Pražském hradě se dnes odehrával summit EU-Čína, kterému předsedal prezident Václav Klaus. Podle očekávání se jednalo především o vzájemných obchodních vztazích, ale došlo i na téma dodržování lidských práv.

"Máme zájem o silnou a produktivní strategii, která bude výhodná jak pro Evropskou unii, tak pro Čínu," prohlásil Klaus po skončení summitu. Zároveň dodal, že součástí strategického dialogu budou i lidská práva.

FOTOGALERII NAJDETE ZDE 

Čínský premiér lidská práva ve svém projevu nezmínil. Zdůraznil však, že Čína a EU by se vzájemně neměly vměšovat do vnitřních záležitostí a vzájemně se respektovat.

Řeč byla podle Klause nejen o otázkách týkajících se čínsko-unijních vztahů, ale politici diskutovali i o problémech týkajících se ekonomiky a finanční krize. "Naše zájmy jsou stejné a je důležité, abychom spolupracovali a společně dosáhli uzdravení ekonomiky," řekl čínský premiér Wen Ťia-pao.

Na řadu přišly i mezinárodní politické problémy, státníci hovořili o Severní Koreji, Barmě, Íránu, Srí Lance, Pákistánu či Afghánistánu.

Čína přislíbila pokračovat v dialogu ohledně ochrany lidských práv. Například otázka Tibetu dráždí čínsko-unijní vztahy už dlouho. Krátce před summitem Peking neopomněl kritizovat plánovanou cestu tibetského duchovního vůdce do Francie, Nizozemí a Dánska.

Otázka lidských práv by měla být i tématem bilaterálního jednání prezidenta republiky s předsedou vlády Čínské lidové republiky, které proběhne po skončení summitu.

ČTĚTE TAKÉ: Pekingu se nelíbí nová cesta dalajlamy do EU

Summit EU-Čína na Pražském hradě.Summit probíhal v tzv. trojkovém formátu. Kromě prezidenta Klause se ho zúčastnil předseda Evropské komise José Barroso a generální tajemník Rady EU Javier Solana. Čínskou delegaci vedl premiér Čínské lidové republiky Wen Ťia-pao.

Po jednání státníci podepsali několik dohod. Mimo jiné společné prohlášení o evropsko-čínském středisku pro čistou energii, které by mělo přispět k omezování emisí skleníkových plynů, a také partnerství Číny a Evropy ve vědě a technice. Ta má podle informací Evropské komise přispět mimo jiné k lepší ochraně duševního vlastnictví. Čína bývá za padělky často kritizována.

Summit provázely klidné protesty

Wenův příjezd na Hrad očekávalo na sto Číňanů. Čínského premiéra tak na Prašném mostě uvítaly velké čínské vlajky i transparenty s pozdravy v čínštině.

Vrcholnou schůzku provázejí klidné protestní akce, pod Hradem na Malé Straně se bude konat "paralelní" summit aktivistů kritizujících nedodržování lidských práv v Číně. Pořádá ho česká pobočka nevládní organizace Amnesty International.

Foto: Karel Šanda

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ