Čeští poslanci budou ve čtvrtek v Bruselu jednat s představiteli USA a NATO o zvažovaném umístění radarové základny USA v České republice. Místopředsedové sněmovního výboru pro obranu Miroslav Svoboda, Antonín Seďa (oba ČSSD) a Michael Hrbata (ODS) se setkají s ředitelem americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Oberingem a asistentem generálního tajemníka NATO pro obranné investice Peterem Frolym.
Schůzky se mají zúčastnit velvyslanec USA v ČR Richard Graber a velvyslanec ČR při NATO Štefan Füle, informovala o tom ve středu asistentka poslance Svobody a americké velvyslanectví. Obering podle velvyslanectví bude odpovídat na otázky poslanců ohledně radaru.
Seďa ve středu uvedl, že se budou ptát například na to, zda je plánovaný obranný systém určen primárně na ochranu amerických radarů v Evropě, nebo zda ochrání i území ČR. Amerického velvyslance se chce zeptat, zda by si zástupci českého parlamentu mohli v budoucnu na místě prohlédnout některou z protiraketových základen v USA.
O výstavbu radaru ve vojenském prostoru Brdy Američané oficiálně požádali Českou republiku v lednu. Zatímco v ČR by měla stát radarová základna, v Polsku by chtěli USA vybudovat základnu s raketami, která by ale s českou radarovou souvisela. Polsko má jednání o základně zahájit v nejbližších týdnech.
USA tvrdí, že základny mají zamezit potenciální hrozbě raketových útoků z takových států, jako je Írán či Severní Korea. Rusko, které výstavbu základen v ČR a Polsku důrazně odmítlo, ale argumentuje, že USA se pouze snaží upevnit svou vojenskou moc v oblasti.
Záležitost rozděluje i českou politickou scénu. Vládní ODS a KDU-ČSL výstavbu radarové základny v ČR podporují, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s EU. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsání referenda o umístění základny v zemi.
Předpokládá se, že téma základny by mohlo být i součástí rozhovorů, jež počátkem března povede v USA prezident Václav Klaus, který se setká mimo jiné s viceprezidentem Dickem Cheneym. Klaus chce vše vysvětlit i ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi při své cestě do Ruska koncem dubna.
Foto: archiv