Dotační platby
Česko zažaluje Brusel kvůli Agrofertu, Babiš se jednání vlády nezúčastnil
05.02.2020 12:01 Aktualizováno 05.02. 14:24
Česko u Soudního dvora EU zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding. Žalobu v pondělí schválila vláda na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli Evropská komise později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip. Napsal to ve středu na webu Deník N. Platby byly pozastaveny kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO).
"Ministerstvo zemědělství nesouhlasí s pozastavením části průběžných plateb," stojí v dokumentu, který v pondělí projednala vláda. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu korun).
Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí, tedy 10. února. Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) minulý týden podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti z holdingu Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun. "Je to z principu. Přestože Evropská komise řekla, že vyjma jednoho projektu je proplatí, chceme celkové rozhodnutí o neproplacení zažalovat. Nesouhlasíme s některými technickými detaily," cituje Deník N mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého.
Žalobu na neplatnost rozhodnutí Evropské komise by měl zpracovat ve spolupráci s ministrem zemědělství a podat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU. "S podáním žaloby nejsou spojeny žádné náklady," píše se podle serveru ve schváleném materiálu. Podat žalobu ministerstvu doporučil i zemědělský intervenční fond. "V rámci řízení by měl přezkoumat existenci důvodu pro pozastavení plateb," uvedla mluvčí fondu Lenka Rezková.
Premiér u toho nebyl
Jednání vlády, na kterém se rozhodlo, že Česká republika zažaluje Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert, se premiér nezúčastnil. Řekl to ve středu novinářům při návštěvě Zlínského kraje. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bylo hlasování vlády jednomyslné, kabinet se řídil doporučením právníků.
"Já jsem se toho jednání vlády nezúčastnil. Je to záležitost právníků našeho státu," řekl Babiš o podání žaloby. Stejně reagoval i na dotaz, proč vláda o svém rozhodnutí neinformovala na tiskové konferenci.
Petříček České televizi a ČTK řekl, že hlasování vlády bylo jednomyslné. "Je to na základě doporučení právníků, kteří nás zastupují právě u Soudního dvora EU. Je to krok, který právě my ještě můžeme učinit, než bude konečný audit hotov," uvedl Petříček. Krok označil Petříček za procedurální záležitost. "My jsme reagovali na základě možnosti použití konkrétních opravných prostředků," řekl.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) novinářům řekla, že předmětem žaloby je výklad českých zákonů o střetu zájmů a o Státním zemědělském intervenčním fondu. Výsledek nebude mít vliv na druhý audit, který se týká dotací ze strukturálních fondů a speciální předpis o zemědělském fondu se u něj neaplikuje. "Zvedla jsem pro to (žalobu) ruku, protože myslím, že je dobře, aby to vyložil Soudní dvůr EU," dodala.
Návrh podat žalobu chyběl mezi avizovanými body pondělního jednání vlády i v dodatku, kterým kabinet později program rozšířil. Jednací řád kabinetu počítá s tím, že vláda jedná podle programu stanoveného premiérem, případně příslušným místopředsedou. Program může být doplněn o projednání neodkladných záležitostí a ústních informací.
Před týdnem takto například na program přibyly body týkající se odvolání ředitele Českého telekomunikačního úřadu a změn v aukci kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) tehdy novinářům řekl, že zařazení bodu bude záviset na souhlasu premiéra.
Podání žaloby kritizovala opozice. Podle opozičních politiků vláda neřeší problémy Česka, ale zájmy premiéra a Agrofertu.
Babiš střet zájmů odmítá
Zemědělsko-potravinářský holding Agrofert Babiš vlastnil do února 2017, kdy ho převedl do svěřenského fondu. Důvodem byla novela zákona o střetu zájmů, podle které nesmějí mít firmy členů vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla koncem listopadu k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.
Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů.
Loni v listopadu poslala Evropská komise do Česka jinou auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Spekulovalo se, že Česko by na základě zjištění auditorů mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš i v tomto případě odmítá, že by byl ve střetu zájmů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.