Československý Stalingrad vrcholil před sedmdesáti lety

Domácí
26. 4. 2015 06:05
Tanková bitva o Opavu. Snímek uchovaný ve Státním okresním archivu v Opavě.
Tanková bitva o Opavu. Snímek uchovaný ve Státním okresním archivu v Opavě.

Z osmdesáti tří procent zničená Opava, napadrť rozstřílená Osoblaha a desítky vyhořelých vesnic. Ostravsko-opavská operace z dubna 1945 byla jedinou velkou bitvou na území dnešního Česka a vojáci jí říkali československý Stalingrad.

V takzvané Ostravsko-opavské operaci padlo přes dvacet tisíc rudoarmějců, 1500 legionářů Svobodovy armády a tisíce německých vojáků. Krvavé zápolení o české Slezsko a přístupy k Ostravě, tedy k jedné z nejdůležitějších zbrojařských základen skomírající třetí říše, bylo podobná tomu na Dukle, v Berlíně či v Ardenách. Letadla, tanky, granáty, kaťuše, lidské údy. Co okamžik, to vyhaslý život.

"Nedalo se předem odhadnout, kdo z nás za pár minut zemře. Smrt nikomu nekoukala z očí," vzpomíná devadesátiletý tankista Svobodovy armády Mikuláš Končický, letos asi největší celebrita oslav konce války, které se 30. dubna konají v Ostravě. Končický je volyňský Čech a doma na Volyni zažil stalinský i německý teror. Svobodovu armádu vůbec z velké části tvořili Volyňáci a Čechoslováci uvěznění v gulazích, kde si prožili peklo, přičemž Ostravsko-opavská operace pro ně byla poslední velkou sázkou ve strašlivé válečné loterii. Kdo bitvu přežil, vyhrál život.

Boje o Slezsko a Ostravu začaly v půlce března 1945 bitvou o město Osoblahu, kde se jako ve Stalingradu válčilo o každou ulici. V bitvě o Opavu, která vyvrcholila 22. dubna, bylo zničeno 83 procent domů, spadlo tamní divadlo a kostely se změnily v ruiny, přičemž mnohé proluky nejsou znova zastavěny ani sedmdesát let po válce.

V poslední dekádě dubna se vedly hrozivé tankové bitvy i o ty nejmenší obce mezi Opavou a Ostravou a třeba vřava ve vesnici Hrabyně skončila až 28. dubna. Záznam tehdejšího obecního kronikáře nepotřebuje komentář: "Shořelo 59 domů a zničené jsou i zahrady. Stromy jsou rozstříleny od tanků a pole jsou proměněna v zákopy, plná drátěných překážek a trychtýřů od bomb. Co kousek, to nějaký vrak nákladního auta, děla nebo tanku, z něhož trčely nohy spáleného vojáka."

* Jak na tankové bitvy v Ostravsko-opavské operaci vzpomíná Mikuláš Končický, jeden z posledních žijících veteránů a tankista armádního sboru generála Svobody?

* Jaké škody utrpělo Slezsko v této operaci?

* Proč byla Ostravsko-opavská operace největší bitvou na území dnešní ČR?

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 27. dubna 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ