Ministerstvu zahraničí se nedaří prodat zrušené české ambasády a konzuláty. Nyní jich nabízí po celém světě deset, celkem jde o majetek za téměř 290 milionů korun. Pro případné kupce jsou však drahé. Informují o tom Hospodářské noviny.
"Objekty jsou na trhu zhruba od začátku letošního roku. Zatím se ale neprodaly, protože kvůli krizi jsou nabídky kupců nižší, než bychom očekávali a než jsme schopni akceptovat. Máme prostě o ceně vyšší představu," řekl deníku mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
Česko nyní nabízí ambasády například ve Venezuele, Jemenu nebo Brazílii, na trhu jsou i konzuláty v Německu, Slovensku nebo Kanadě. Nejvyšší cenu 105,7 milionu korun má právě ambasáda v německém Bonnu, naopak za 6,8 milionu korun prodává ministerstvo vilu v Kongu.
"Cenu odhaduje ministerstvo financí na základě profesionálního odhadu. Řekneme realitce představu o ceně a ona dům zkouší prodat," sdělil Kolář. Podle něj však ministerstvo nemůže měnit cenu například podle aktuální situace na trhu.
Ministerstvo tvrdí, že rušením úřadů ušetří desítky milionů korun. Po zrušení šesti zastoupení letos v únoru očekává úsporu 60 milionů korun ročně. Neprodané úřady však stále zatěžují rozpočet, protože jejich údržba včetně honoráře pro správce nebo realitní makléře jde pořád z veřejných peněz.
Prodej českých zastoupení kritizují poslanci ze zahraničního výboru. Česko si tím podle nich uzavírá spojení se zahraničním byznysem. "Už dřív zavřeli zastoupení v Kolumbii, což je čtvrtá největší ekonomika v jižní Americe. Přitom náklady na ambasádu činily asi jen 11 milionů. Mluvil jsem tam s dovozci škodovek, kteří z toho byli zoufalí," řekl Jan Hamáček (ČSSD).