Český poradce BAE jde <span>kvůli gripenům do vazby</span>

Domácí
1. 3. 2009 14:00
Obchodník je podezřelý z korupce při uzavírání smlouvy o gripenech.
Obchodník je podezřelý z korupce při uzavírání smlouvy o gripenech.

Obchodník je podezřelý z korupce při uzavírání smlouvy o gripenech.Na rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho spojovaného s korupcí při uzavírání smluv na stíhačky Gripen v České republice a Maďarsku uvalil v neděli soud vyšetřovací vazbu. Soud dal za pravdu vyšetřovatelům, podle nichž hrozí, že by se obchodník snažil ovlivňovat vyšetřování.

Obchodník byl zatčen v pátek, je podezřelý z praní špinavých peněz.

ČTĚTE TAKÉ: Korupce u gripenů: Rakousko zatklo českého poradce BAE

Vyšetřovatelé jej viní z toho, že různými oklikami a bez právního důvodu získal od britského zbrojního koncernu BAE Systems 13 milionů eur (asi 365 milionů korun). Zjišťují, s jakými obchody převody částek souvisely.

Podezřelé obchody se stíhačkami se vyšetřovaly také ve Švédsku. Švédský státní zástupce v sobotu k zatčení Mensdorffa-Pouillyho řekl, že podle tamních vyšetřovatelů jde u části zmiňované sumy o úplatky.

Mensdorff-Pouilly se podle rakouského státního zástupce snažil původ peněz prokázat falešnými účty a dokumenty. Mluvčí státního zastupitelství řekl, že v souvislosti s nákupem gripenů v Česku existuje proti Mensdorffu-Pouillymu také podezření z korupce, to však nebyl důvod zatčení.

Mensdorff-Pouilly se snažil původ peněz dokázat falešnými účty.Mensdorff-Pouilly: Obvinění jsou nepodložená

Právní zástupce Mensdorffa-Pouillyho obvinění z korupce a praní špinavých peněz odmítl. Ze zákona musí soud za 14 dní vazební důvody přezkoumat.

Mensdorff-Pouilly se údajně snažil o přístup k zástupcům české vlády odpovědným za rozhodování kolem nákupu stíhaček v 90. letech. Tehdy působil v Česku jako poradce BAE Systems. Česká vláda si nakonec gripeny pronajala na deset let v roce 2004 za 19,65 miliardy korun.

Švédská televize STV přišla v roce 2007 s podezřením, že rozhodnutí o pronájmu gripenů Česku a také Maďarsku je spojeno s korupcí. Tato podezření se však nikdy nepodařilo prokázat a sám Mensdorf-Pouilly veškerá obvinění označoval za nepodložená.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ